Լուսարձակումներն եւ սեւ բծերը Արեգակի վրա, որոնք հանգեցնում են մագնիսական  փոթորիկների, այս օրերին իրենց ակտիվության գագաթնակետում են: Այս երեւույթը ցիկլային բնույթ է կրում եւ տեղի է ունենում յուրաքանչյուր 11 տարին մեկ անգամ: Այդ մասին հաղորդել է  կուբանի պետական համալսարանի աստղաֆիզիկայի օպտիկական աստղադիտարանի տնօրեն Ալեքսանդր Իվանովը:
Գիտնականը նշել է, որ արեգակնային ակտիվության ուժգնության շրջանում բնակչության մեծամասնության մոտ, որպես կանոն, սրվում են սրտային եւ սրտանոթային հիվանդությունները: Հաճախ դա հագեցնում է անդառնալի հետեւանքների: Այդ ժամանակ մասնագետները խորհուրդ են տալիս որքան հնարավոր է ուշադիր լինեն սեփական առողջության հանդեպ:
Սակայն Իվանովի խոսքով՝ արեգակնային լուսարձակումները նաեւ դրական հետեւանքներ ունեքմ քանի որ նպաստում են հացահատիկների, լոբազգիներ եւ այլ մշակաբույսերի  բերքատվությանը:
Հաղորդում են, հստակ ասել, թե երբ կդադարեն մագնիսական փոթորիկները, մասնագետները չեն կարող: Սպասվում է, որ արեգակնային ակտիվությունը կթուլանա 2014թ.-ի սկզբին:

Вспышки и черные пятна на Солнце, приводящие к магнитным бурям, в эти дни достигли пика своей активности. Это явление имеет цикличный характер и происходит каждые 11 лет. Об этом сообщил заведующий астрофизической оптической обсерватории Кубанского государственного университета Александр Иванов.
Ученый отметил, что в период сильной солнечной активности у большинства населения земного шара как правило, обостряются сердечные и сердечно-сосудистые заболевания. Нередко это приводит к летальным исходам. В это время специалисты советуют как можно внимательнее относиться к своему здоровью.
Но по словам Иванова во вспышках на солнце есть и положительные моменты, так как они благоприятно влияют на урожайность зерновых, бобовых и многих других сельскохозяйственных культур.
Сообщается, что сказать точно, когда прекратятся магнитные бури, специалисты с уверенностью не могу. Ожидается, что солнечная активность спадет уже в начале 2014 года.