Ճգնաժամը հաղթահարելու համար Եվրամիության երկրները պատրաստակամություն են հայտնել Հունաստանին 30 մլն եվրո հատկացնել։ Այս մասին հայտնել է Եվրախմբի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը։ Նրա խոոսքով, վարկը Հունաստանին կտրամադրվի 5 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով։
Ինչպես հայտնում է AP-ն, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն, մեկնաբանելով ֆինանսների նախարարների որոշումը, հայտարարել է, որ Եվրագոտին լրջորեն է մոտենում իր ֆինանսական կայունության հարցին։ Բարոզուն վստահություն է հայտնել, որ այս քայլը թույլ կտա Հունաստանին հաջողությամբ հաղթահարել ֆինանսական ճգնաժամը։ Իր հերթին, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, Հունաստանի վարչապետ Յորղոս Պապանդրեուն ողջունել է ընդունված որոշումը։
Հունաստանի արտաքին պարտքը կազմում է 300 մլրդ եվրո։ Նրա բյուջեի ճեղքվածքը մոտենում է 13 տոկոսի։ Դա մի քանի անգամ գերազանցում է եվրագոտու երկրների «ստանդարտ» մակարդակը։ Յորղոս Պապանդրեուի կառավարությունը հայտարարել է խիստ տնտեսություն վարելու, այդ թվում՝ սոցիալական ծախսերի կրճատման մասին, ինչը հունական քաղաքներում բողոքի զանգվածային գործողությունների պատճառ է դարձել, նշում է «Գոլոս Ռոսսիին»։

Страны Евросоюза и МВФ выразили готовность предоставить Греции 30 млрд евро для преодоления кризиса. Об этом сообщил председатель Еврогруппы Жан-Клод Юнкер по итогам видеоконференции министров финансов 16 стран зоны евро. По его словам, «процентная ставка, под которую Греция получит кредиты, не превысит 5 процентов годовых».
Как сообщает AP, председатель Европейской комиссии Жозе Мануэль Баррозу, комментируя решение министров финансов заявил, что Еврозона серьезно относится к вопросу обеспечения своей финансовой стабильности. Баррозу выразил уверенность в том, что итоги переговоров обеспечат Греции дальнейшие успехи на пути борьбы с финансовым кризисом и проведения необходимых структурных преобразований. В свою очередь, как сообщает РИА Новости, премьер-министр Греции Георгиос Папандреу приветствовал принятое решение. «Европейская солидарность получила реальное воплощение», — говорится в заявлении Папандреу, распространенном в Афинах.
Внешний долг Греции составляет 300-миллиардов евро. Ее бюджетный дефицит приближается к 13 процентам ВВП. Это в несколько раз выше «стандартного» уровня стран еврозоны. Правительство Георгиоса Папандреу объявило о мерах жесткой экономии, включая сокращение социальных расходов и повышение тарифов. Это вывело на улицы греческих городов массовые демонстрации протеста, отмечает «Голос России».