Ականավոր լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպիչները պետք է կանգնեն դատարանի առջեւ: Նման հայտարարություն է արել ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ լրագրողի սպանության 7-րդ տարելիցին, հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
«Սպանությունից յոթ տարի անց այդ սարսափելի սպանության կազմակերպիչները դեռ պատասխան չեն տվել կատարվածի համար: Թուրքական իշխանությունները պետք է կրկնապատկեն ջանքերը եւ անշեղորեն հասնեն արդարության Հրանտ Դինքի ընտանիքի նկատմամբ»,- ասել է Միյատովիչը:
Թուրքական «Ակոս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքը գնդակահարվել էր 2007թ. հունվարի 19-ին, խմբագրատան առջեւ: 2011թ. սպանության կատարող Օգյուն Սամասթը դատապարտվել էր 22 տարվա եւ 10 ամսվա ազատազրկման:
«Բավարար չէ ազատազրկել ձգանը քաշողին: Այդ հանցագործությունների կազմակերպիչները ոչ պակաս վտանգավոր են: Թուրքիայի արդարադատության համակարգը պետք է քաղաքացիներին ցույց տա, որ նման հանցագործություններն անպատիժ չեն մնում»,- ասել է Միյատովիչը:

The masterminds behind the murder of prominent journalist Hrant Dink must be brought to justice, the OSCE Representative on Freedom of the Media said on Saturday, on the seventh anniversary of the journalist’s shooting in Istanbul.
“Seven years after the murder of Hrant Dink the masterminds behind this terrible act of violence have still not been called to account,” Mijatovic said. “The Turkish authorities must double their efforts and no longer delay bringing justice to the family of Hrant Dink.”
The Representative noted that a retrial is ongoing, following the ruling by Turkey’s Supreme Court of Appeals in May 2013, which acknowledged that there was a criminal conspiracy to silence the journalist. “It is not enough to imprison the person who pulled the trigger. Masterminds of such crimes are no less dangerous than murderers. The Turkish justice system must show to Turkish citizens that such crimes do not go unpunished,” Mijatovic said.
“Hrant Dink was a courageous journalist who advocated for peace and minority rights through his writings,” the Representative said. “Every society should be proud of such outstanding individuals and do their best to protect them and their right to free expression.”