Եվրոպական դատարանը պատրաստ է դիտարկել Ուկրաինայի հանդեպ բոլոր հնարավոր գործողությունները, այդ թվում` երկրի իշխանությունների հանդեպ պատժամիջոցները:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախահա Ժոզե Մանուել Բարրոզուն Ուկրաինայում հակամարտող բոլոր կողմերին կոչ է արել զերծ մնալ բռնություն կիրառելուց:
«Մենք խստագույնս քննադատում ենք ուժի ու բռնության կիրառումը` կոչ անելով բոլոր կողմերին զերծ մնալ դրանից, սկսել քայլեր ձեռնարկել, որոնք կօգնեն նվազեցնել իրավիճակի էսկալացիան»,-հայտարարել է նա Բրյուսելում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նա նաեւ ընդգծել է. «Մենք ցնցված ենք Ուկրաինայից ստացվող վերջին լուրերից` կապված ցուցարարների մահվան հետ ու մեր խորին ցավակցությունն ենք արտահայտում նրանց ընտանիքներին»,-ընդգծել է նա: Այս մասին հաղորդում է «Ֆակտի ի կոմենտարիի»-ն:

Европейский Союз готов рассмотреть все возможные действия в отношении Украины, в том числе введение санкций против властей страны.
Президент Европейской комиссии Жозе Мануэль Баррозу призвал все стороны конфликта в Украине воздержаться от применения насилия.
«Мы осуждаем в самых сильных выражениях применение силы и насилие, призываем все стороны немедленно от этого воздержаться, начать предпринимать шаги, которые помогут снять эскалацию ситуации», - заявил он на пресс-конференции в Брюсселе.
Баррозу также отметил: «Мы шокированы последними новостями с Украины о смертях протестующих и выражаем свои глубокие соболезнования их семьям».
«Мы осуждаем в самых сильных выражениях применение силы и насилие и призываем все стороны немедленно от этого воздержаться и начать предпринимать шаги, которые помогут снять эскалацию ситуации», - подчеркнул он, сообщает «Факты и комментарии®».