Շաբաթ՝ ապրիլի 17-ի առավոտյան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի, տեղի կունենա հոգեհանգստյան արարողություն` ի հիշատակ ավիավթարի հետեւանքով զոհված Լեհաստանի նախագահ Լեխ Կաչինսկու եւ նրա տիկնոջ, Լեհաստանի պետական այրերի եւ եկեղեցականների:
Հիշեցնենք, որ Լեհաստանի նախագահի կառավարական ինքնաթիռն աղետի էր ենթարկվել ապրիլի 10-ին՝ Սմոլենսկի մերձակայքում: Աղետի հետեւանքով զոհվել էին 96 հոգի, այդ թվում՝ նախագահ Լեխ Կաչինսկին, նրա կինը, Լեհաստանի քաղաքական եւ ռազմական վերնախավի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ:
Կաչինսկու հուղարկավորությանը մասնակցելու են մի շարք երկրների պատվիրակություններ: Հայաստանից կմասնակցի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը։

В Первопристольном св. Эчмиадзине 17 апреля пройдет панихида в память погибших в результате авиакатастрофы президента Польши, его супруги и представителей правительства, парламента и духовенства. Панихиду отслужит Католикос всех армян Гарегин Второй.
Как ранее сообщало Новости Армении — NEWS.am, польский правительственный самолет с президентом Польши на борту потерпел крушение в России 10 апреля, под Смоленском. В результате авиакатастрофы погибли президент Польши, его супруга, представители правительства и парламента, другие официальные лица.
Отметим, что президентская пара будет похоронена в королевском замке Вавель в Кракове 18 апреля. На похороны прибудут представители 41 государства. Делегацию Армении возглавляет спикер парламента Овик Абрамян.