«Եվրոպան պետք է պաշտպանի խոսքի ազատությունը». Նման վերտառությամբ հոդված է հրապարակել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տյորնբյորն Յագլանդը բրիտանական «Guardian» պարբերականում:
«Երբ մենք նշում ենք Մամուլի համաշխարհային օրը, յուրաքանչյուրը պետք է հիշի, որ մեր ժողովրդավարությունը կախված է այդ կարեւոր իրավունքից: Խմբագիր Էյնուլլա Ֆաթուլաեւի ճակատագիրը լուրջ անհանգստություն է հարուցում: Նա երեք տարի բանտում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ներկայացված կեղծ մեղադրանքների հիման վրա: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը անցած ամիս նշել է, որ նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի: Որոշման մեջ նշված է, որ Ադրբեջանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է խոսքի իրավունքին:
Ադրբեջանի իշխանությունները պարզապես պետք է կատարեն որոշումը»,- ասել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:

«Европа должна защитить свободу слова». Под таким заголовком Генсек Совета Европы Турбьёрн Ягланд опубликовал статью в британской газете «Guardian», которую цитирует азербайджанское агентство TURAN.
«Когда мы отмечаем Всемирный день свободы печати, каждый должен помнить, что наша демократия зависит от этого важного права. Судьба заключенного редактора Эйнуллы Фатуллаева вызывает серьезную озабоченность. Он в тюрьме уже три года на основании сомнительных обвинений со стороны азербайджанских властей. Европейский суд по правам человека постановил в прошлом месяце, что он должен быть немедленно освобожден.
В решении суда сказано, что Азербайджан нарушил три статьи Европейской конвенции по правам человека, в том числе статью 10-ую, касающуюся права на свободу выражения мнений.
Азербайджан подписал Конвенцию в январе 2001 года и ратифицировал ее в апреле 2002 года. Поэтому Азербайджан юридически обязан выполнить это решение. Ничего больше для этого не нужно», — отмечается в статье Генсека Совета Европы.