Բոսնիա եւ Հերցոգովինայի 38-ամյա բնակիչ Ալեն Պապաչը դատական հայց է ներկայացրել բժիշկների դեմ, որոնք տասնմեկ տարի առաջ տեղի ունեցած վիրահատությունից հետո մկրատ են մոռացել նրա ստամոքսում, հաղորդում է Croatian Times-ը:  Տուժողը օտարածին մարմնի գոյության մասին ավելի ուշ է իմացել` երբ որովայնի շրջանում ցավերից դրդված` ռենտգենյան հետազոտության է դիմել:
Երկու տարի առաջ, հերթական վիրահատության արդյունքում, մկրատը հեռացվել է Պապաչի մարմնից, սակայն բժշկական սխալից տուժած տղամարդուն չի հաջողվել փոխհատուցում ստանալ բուժհաստատությունից, ուստի եւ որոշել է դատարանին դիմել:
Պապաչը պատմել է, որ ստամոքսի խոցը հեռացնելու նպատակով իրականացված վիրահատությունից հետո անասելի սուր ցավեր եւ անբացատրելի առողջական խնդիրներ է ունեցել:
Ռենտգենյան հետազոտություն անցկացրած բժիշկները նրա ստամքոսում 12 սմ երկարությամբ մկրատ են հայտնաբերել:
Բոսնիացին նախ տեղեկացրել է բժիշկներին, որ նրանց դեմ դատական գործընթաց է նախաձեռնել եւ ապա տեղական լրատվամիջոցներին իր պատմությունը հաղորդել:

Мужчина из Боснии и Герцеговины подал в суд на врачей, забывших в его желудке ножницы после операции, сообщает Croatian Times. Ален Папач узнал об инородном теле лишь после рентгеновского исследования, пойти на которое его вынудили боли в желудке.
В общей сложности ножницы находились в теле мужчины девять лет. Операцию по их извлечению сделали еще два года назад, однако за это время пострадавший от врачебной ошибки мужчина не смог добиться компенсации от больницы, и теперь решил судиться с медицинским учреждением, передает Lenta.ru.
38-летний Папач рассказал, что после операции, проведенной в 2003 году хирургами в связи с диагностированной у него язвой желудка, он страдал он невыносимых болей в эпигастральной области. Мужчина добавил, что у него были и другие необъяснимые проблемы со здоровьем (какие именно, он не уточнил).
В конце концов, страдания вынудили его вновь обратиться к медикам. Сделав Папачу рентген, врачи обнаружили в его желудке ножницы длиной 12 сантиметров. Папачу выполнили операцию по извлечению инородного предмета.
Босниец уведомил медиков, что начал против них судебный процесс, а затем поделился своей историей с представителями местных СМИ.