Ֆրանսիական BNP Paribas բանկը մոտ է ԱՄՆ դատախազների հետ գործարք կնքելուն, ըստ որի` ԱՄՆ արդարադատության նախարարությանը վճարելու է 8-9 միլիարդ դոլար տուգանք` մի քանի երկրների դեմ պատժամիջոցների ռեժիմը խախտելու համար: Այս մասին գրում է Wall Street Journal –ը` վկայակոչելով աղբյուրը:
Բանկի ներկայացուցիչները ընդունել են պայմանավորվածության հասնելու մեղքը` «Միջազգային արտակարգ տնտեսական լիազորությունների մասին օրենքը» խախտելու նպատակով, որը Սպիտակ տանը թույլ է տալիս պատժամիջոցներ կիրառել արտասահմանյան պետությունների դեմ: Գործարքը բանկին արգելում է նաեւ հաշվարկներ կատարել դոլարով, ինչպես նաեւ նախատեսում է աշխատանքից հեռացնել 30 աշխատակցի, գրում է հրատարակչությունը:
Մայիսի վերջին ԱՄՆ իշխանությունները ֆրանսիական BNP Paribas բանկին սպառնացել էին տուգանքով` Կուբայի, Սուդանի եւ Իրանի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմը խախտելու համար:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Բարաք Օբամային նամակ էր ուղարկել, որում մտահոգություն էր հայտնել տուգանքի չափի վերաբերյալ:

Французский банк BNP Paribas близок к заключению сделку с прокурорами США, согласно которой выплатит министерству юстиции Соединенных Штатов штраф в размере $8-9 млрд за несоблюдение режима санкций против нескольких стран. Об этом пишет газета Wall Street Journal со ссылкой на источник.
Представители банка согласились также признать вину в сговоре с целью нарушения «Акта о международных чрезвычайных экономических полномочиях», который позволяет Белому дому вводить санкции против иностранных государств. Сделка также предусматривает временный запрет банку вести расчеты в долларах, а также увольнение около 30 сотрудников, пишет издание.
В конце мая власти США пригрозили французскому банку BNP Paribas штрафом за нарушение режима санкций против Кубы, Судана и Ирана.
Ранее президент Франции Франсуа Олланд направил своему американскому коллеге Бараку Обаме письмо, в котором выразил обеспокоенность размером предполагаемого штрафа со стороны американских регуляторов в адрес крупнейшего французского банка.