Հայաստանյան ընդդիմությունը ունակ չէ իրավիճակ փոխել երկրում: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 8-ին, մամուլի ասուլիսում նշել է Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ դա բացատրվում է նրանով, որ մի կողմից, 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում երկրում ձեւավորվել է մեկ քաղաքական ուժի մենաշնորհ, մյուս կողմից ընդդիմադիր ուժերը չեն կարողանում գրագետ ձեւով օգտագործել կուտակված հասարակական դժգոհությունը: Այսպիսով, իրերի ներկա դրությունը, ըստ փորձագետի, կարող է փոխվել կամ 2017-ին, երբ տեղի կունենան հերթական խորհրդարանական ընտրություններ, կամ ֆորս-մաժորային իրավիճակում:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանական ոչ իշխանական ուժերի քառյակը (ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն») 12 կետից բաղկացած պահանջներ է ներկայացրել իշխանություններին: Այդ կետերը վերաբերվում են կուտակային կենսաթոշակային համակարգին, շրջանառության հարկին, կարմիր գծանշումներին, գյուղմթերքի արտադրությանը, «Նաիրիտ» գործարանին, «Որոտան» ՀԷԿ-երի համալիրի գույքի վաճառքին, տրանսպորտի թանկացմանը,  100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին:

Армянская оппозиция не способна изменить ситуацию в стране. Такое мнение на пресс-конференции 8 июля выразил заместитель директора Института Кавказа, политолог Сергей Минасян. По его словам, это объясняется тем, что, с одной стороны, в результате парламентских выборов 2012 года в стране сформировалась монополия одной политической силы, с другой – оппозиционные силы не могут грамотно использовать накопившееся общественное раздражение и недовольство. Таким образом, текущее положение дел, на взгляд эксперта, может измениться либо в 2017 году, когда в стране пройдут очередные парламентские выборы, либо при возникновении форс-мажорной ситуации.
Напомним, что четверка политических сил («Процветающая Армения», Армянский национальный конгресс, АРФ Дашнакцутюн, «Наследие») представила список из 12 требований, адресованных власти. Требования касаются отмены обязательной накопительной пенсионной системы, восстановления завода «Наирит», пересмотра штрафов за нарушение правил дорожного движения, перехода на 100%-ную пропорциональную систему парламентских выборов, а также отказа от любой международной интеграции, которая повредит единому экономическому пространству Армении и Нагорного Карабаха.