Քրեական հետախուզության աշխատակիցները  Մոսկվայում ձերբակալել են էթնիկ հանցախումբ, որի մասնակիցները կասկածվում են Պետդումայի պատգամավորի օգնականի վրա հարձակվելու մեջ, ասվում է Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում:
Պարզվել է, որ չարագործները գործել են մայրաքաղաքի տարածքում: 2013 թ. սեպտեմբերին Մոսկվայի հարավային շրջանում նրանք  հարձակվել են Պետդումայի պատգամավորի օգնականի վրա, խլել տուժածի մեքենան: Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ավազակային հարձակում» հոդվածի հատկանիշներով:
Ձերբակալվել են երեք կասկածյալներ.  նախկինում դատված 43-ամյա մի տղամարդ Հյուսիսային Օսիայից, ինչպես նաեւ 39 եւ 43 տարեկան երկու անձինք Հայաստանից: Ձերբակալվածների բնակարանների խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել  եւ առգրավվել են «Մակարով» տեսակի ատրճանակներ, չգրանցված հրացան եւ 40 փամփուշտ:  Հայտնաբերվել են առեւանգված մեքենայի բանալիները եւ փաստաթղթերը:

Сотрудники угрозыска при поддержке бойцов СОБР «Рысь» задержали в Москве этническую организованную преступную группу, участники которой подозреваются в нападении на помощника депутата Госдумы, сообщается в пресс-релизе МВД России.
Установлено, что злоумышленники действовали на территории столичного региона. В сентябре 2013 года в южном округе Москвы они совершили разбойное нападение на помощника депутата Госдумы, в ходе которого завладели автомобилем потерпевшего. По данному происшествию было возбуждено уголовное дело по статье «Разбой».
Задержаны трое подозреваемых: ранее судимый 43-летний уроженец Северной Осетии, а также уроженцы Армении 39 и 43 лет. При проведении обысков в местах проживания задержанных обнаружены и изъяты пистолет системы «Макарова» со снаряженным магазином, незарегистрированное гладкоствольное ружье и 40 патронов к нему. Найдены ключи и документы на машину, похищенную в результате нападения.