Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության ավելացում չկա: Հուլիսի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ մեկնաբանելով ԼՂՀ Քարվաճառի շրջանում ադրբեջանական դիվերսանտների ներթափանցման փորձը:
Նրա խոսքով, սահմանային գոտում նման դեպքեր անընդհատ տեղի են ունենում եւ «ընթացիկ իրավիճակի բաղկացուցիչ մաս են»:
Սակայն դրանց քանակությունը, ըստ մասնագետի, կախված է սահմանի վերահսկողության բարելավումից կամ վատթարացումից:
Լրագրողներից մեկի հարցին, կարո՞ղ է այս միջադեպը հանգեցնել որեւէ լուրջ ռազմական գործողության, Իսկանդարյանը պատասխանեց, որ «ներկայում ԼՂՀ-ի ստատուս-քվոյի խախտման հավանականությունը հավասար է զրոյի»:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի 3 դիվերսանտներ թափանցել էին ԼՂՀ Քարվաճառի շրջան: Երկուսին հայկական կողմը գերի է վերցրել, մեկը հատուկ գործողության ընթացքում սպանվել է: Դիվերսանտը հասցրել էր սպանել հայ սպայի եւ վիրավորել մի կնոջ:

YEREVAN. – The degree of tension between Azerbaijan and Armenia has not increased, director of Caucasus Institute Alexander Iskandaryan said during a press conference on Tuesday.
Commenting on the latest infiltration attempt, Iskandaryan said the incidents occurring in border area are “a part of the current situation”.
However, the number of incidents depends on deteriorating or improving control of the border.
Asked whether the incident can lead to large-scale hostilities, Iskandaryan said “at the moment the likelihood of changes in the status quo on Nagorno-Karabakh is equal to zero”.
Three Azerbaijan is saboteurs infiltrated into Karvachar Region of NKR. Two of them were held captive and one was killed during a special operation. One of them killed an Armenian officer and wounded a woman.