Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության ավելացում չկա: Հուլիսի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսում նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ մեկնաբանելով ԼՂՀ Քարվաճառի շրջանում ադրբեջանական դիվերսանտների ներթափանցման փորձը:
Նրա խոսքով, սահմանային գոտում նման դեպքեր անընդհատ տեղի են ունենում եւ «ընթացիկ իրավիճակի բաղկացուցիչ մաս են»:
Սակայն դրանց քանակությունը, ըստ մասնագետի, կախված է սահմանի վերահսկողության բարելավումից կամ վատթարացումից:
Լրագրողներից մեկի հարցին, կարո՞ղ է այս միջադեպը հանգեցնել որեւէ լուրջ ռազմական գործողության, Իսկանդարյանը պատասխանեց, որ «ներկայում ԼՂՀ-ի ստատուս-քվոյի խախտման հավանականությունը հավասար է զրոյի»:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի 3 դիվերսանտներ թափանցել էին ԼՂՀ Քարվաճառի շրջան: Երկուսին հայկական կողմը գերի է վերցրել, մեկը հատուկ գործողության ընթացքում սպանվել է: Դիվերսանտը հասցրել էր սպանել հայ սպայի եւ վիրավորել մի կնոջ:

Повышения градуса напряжения между Арменией и Азербайджаном нет. Такое мнение на пресс-конференции 15 июля выразил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян, комментируя проникновение азербайджанских диверсантов в Карвачарский район Нагорно-Карабахской Республики.
По его словам, подобные случаи постоянно происходят в приграничной зоне и являются «составной частью текущей ситуации».
Однако их количество, как отметил эксперт, зависит от ухудшения или улучшения контроля над границей.
Отвечая на вопрос одного из журналистов,  может ли данный инцидент привести к каким-либо крупным военным действиям, Искандарян ответил, что «на сегодняшний день вероятность нарушения статус-кво НКР равна нулю».
Напомним, что 3 азербайджанских диверсанта проникли в Карвачарский район НКР. Двое были пленены, еще один убит в ходе спецоперации. Диверсант успел убить армянского офицера и ранить женщину.