Թուրքական հայտնի Թուրքական ավիաուղիները (THY) իրականացնում են ԻՇԻՊ-ի (Իրաքում եւ Շամում իսլամական պետություն,այժ միայն Իսլամական պետություն-խմբ) զինյալների տեղափոխումը։
Ինչպես հայտնում է թուրքական Radikal-ը՝ վկայակոչելով իրանական Fars գործակալությանը, Թուրքական ավիաուղիները հուլիսի 2-ի Դուշանբե-Ստամբուլ չվերթով 91 տաջիկ զինյալ է տեղափոխել Ստամբուլ, որտեղից է նրանց տեղափոխել են Իրաք։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ THY-ն մինչ հիմա Տաջիկստանից ԻՇԻՊ-ին անդամակցելու համար 1000 զինյալ է տեղափոխել Իրաք։
Նշենք, որ բազմաթիվ հրապարակումներ կան թուրքական մամուլում, որ թուրքական իշխանությունները գաղտնի աջակցում են «Իրաքում եւ Շամում (Լեւենմտում) իսլամական պետություն» խմբավորմանը, որը Սիրիայի եւ Իրաքի մի մասու վերահսկողություն է սահմանել եւ խալիֆայություն հռչակել։

Turkish Airline has been transferring large groups of radical terrorists from different countries to Syria and Iraq, Fars agency reported quoting its sources.
According to the source, nearly a hundred Takfiri Tajiks have been transported by the company to Iraq lately.
“The airlines transported 91 Takfiri Tajiks from Dushanbe to Istanbul at 21:10 on July 2 onboard flight 254,,” a source, who asked to remain unnamed for fear of his life, told FNA, and added, “The militants were later transferred to Iraq to join their ISIL co-fighters.”
According to the source, the Saudi embassy in Dushanbe acts as the headquarter for recruiting, organizing and leading the terrorists in Tajikistan to send them to Syria and Iraq.