Թուրքական հայտնի Թուրքական ավիաուղիները (THY) իրականացնում են ԻՇԻՊ-ի (Իրաքում եւ Շամում իսլամական պետություն,այժ միայն Իսլամական պետություն-խմբ) զինյալների տեղափոխումը։
Ինչպես հայտնում է թուրքական Radikal-ը՝ վկայակոչելով իրանական Fars գործակալությանը, Թուրքական ավիաուղիները հուլիսի 2-ի Դուշանբե-Ստամբուլ չվերթով 91 տաջիկ զինյալ է տեղափոխել Ստամբուլ, որտեղից է նրանց տեղափոխել են Իրաք։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ THY-ն մինչ հիմա Տաջիկստանից ԻՇԻՊ-ին անդամակցելու համար 1000 զինյալ է տեղափոխել Իրաք։
Նշենք, որ բազմաթիվ հրապարակումներ կան թուրքական մամուլում, որ թուրքական իշխանությունները գաղտնի աջակցում են «Իրաքում եւ Շամում (Լեւենմտում) իսլամական պետություն» խմբավորմանը, որը Սիրիայի եւ Իրաքի մի մասու վերահսկողություն է սահմանել եւ խալիֆայություն հռչակել։

Известная турецкая авиакомпания «Турецкие авиалинии» перебрасывает исламистов-террористов в Ирак. Как пишет турецкая газета «Radikal» со ссылкой на иранское информационное агентство «Fars», при содействии авиакомпании 91 таджикских боевика 2 июля прибыло в Стамбул, откуда их отправили в Ирак.
Отмечается, что из Таджикистана в Ирак для присоединения к рядам ИГИЛ («Исламское государство Ирака и Леванта») уже отбыло 1000 боевиков.
Примечательно, что в турецкой прессе постоянно циркулирует информация о том, что официальная Анкара тайно содействует группировке ИГИЛ, объявившей о создании  «Исламского халифата» на захваченных территориях Ирака и Сирии.