Ուկրաինայում ավիավթարի մեղավորները պետք է պատասխան տան միջազգային դատարանում, հայտարարել է Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը: Այդ մասին նա հայտարարել է մամուլի ասուլիսին, հաղորդում է Ukrinform-ը:
Յացենյուկը ողբերգության մեջ մեղադրում է  Ռուսաստանի իշխանություններին եւ պահանջում է նրանց դատել միջազգային դատարանում:
«Ռուսները չափն անցան: Սա միջազգային հանցագործություն է , որի համար պետք է Հաագայում պատասխան տան: Եվ միջազգային տրիբունալում տեղը կբավականացնի, այնտեղ բոլորը կտեղավորվեն», - ընդգծել է Յացենյուկը:
Հիշեցնենք, որ «Մալազիական ավիաուղիներ» Boeing-777-ը հուլիսի 17-ին Ամստերդամ (Նիդեռլանդներ)-Կուալա Լումպուր (Մալազիա) չվերթն իրականացնելիս վթարի է ենթարկվել Դոնեցկի տարածքում: Վերջին տվյալներով՝ աղետի հետեւանքով 298 մարդ է զոհվել:

Виновники авиакатастрофы в Украине должны ответить в Международном трибунале, заявил премьер-министр Украины Арсений Яценюк. Об этом он заявил на пресс-конференции, сообщает Ukrinform.
Яценюк винит в катастрофе власти России и требует их судить в международном трибунале.
«Доигрались россияне. Это международное преступление, за которое в Гааге надо сидеть. И международный трибунал - там места много, там все поместятся», - подчеркнул он.
Напомним, Boeing-777 «Малазийских авиалиний», следовавший курсом Амстердам (Нидерланды) - Куала-Лумпур (Малайзия), сбили 17 июля в Донецкой области. Погибли 298 человек.
Украина закрыла воздушное пространство над некоторыми регионами востока Украины.
«Государственная авиационная служба со вчерашнего дня, после подтверждения информации о падении Боинга-777 в Донецкой области, полностью закрыла для полетов воздушное пространство над Донецкой, Луганской областями и частью Харьковской области», - говорится в сообщении Министерства инфраструктуры страны.