Քարվաճառի դեպքերի մեղավորը իշխանություններն են, հուլիսի 18-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Ըստ նրա՝ արտաքին սահմաններն ամրացնելու փոխարեն Հայաստանի ղեկավարությունը ուժեղացնում է սեփական անվտանգությունը:
«Մարդկային ռեսուրսներն ուղղվում են ոստիկանների թվի ավելացմանը՝ քաղաքացիների վրա ճնշում գործադրելու ուժային լծակ ունենալու համար: Այն դեպքում, երբ այդ ռեսուրսներն անհրաժեշտ են Հայաստանի սահմանների պաշտպանության համար», - նշել է Մարտիրոսյանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ԼՂՀ եւ ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը հուլիսի 11-ին ձեռնարկել էր հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը չեզոքացնելիս հայ զինծառայողները ոչնչացրել են մեկ դիվերսանտի, երկուսին ձերբակալել: Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա`1972 թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված Կարինե Դավթյանը: Դիվերսանտները նաեւ սպանել են Քարվաճառի 17-ամյա բնակիչ Սմբատ Ցականյանին: Կատարվածի առնչությամբ ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել:

В событиях в Карвачаре виновны армянские власти. Об этом заявил на пресс-конференции 18 июля вице-председатель партии «Наследие» Армен Мартиросян.
По его словам, вместо того, чтобы укреплять внешние границы, армянское руководство усиливает собственную безопасность.
«Человеческие ресурсы направляются на увеличение числа полицейских, чтобы иметь силовой рычаг давления на граждан. В то время как эти ресурсы нужны для защиты армянских границ», - отметил Мартиросян.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что 11 июля 3 азербайджанских диверсанта проникли в Карвачарский район НКР. Один из них был убит в ходе спецоперации, однако во время перестрелки погиб офицер-майор Саркис Абрамян и была ранена женщина Карине Давтян. Оставшиеся два диверсанта, жестоко убившие 17-летнего армянского подростка Смбата Цаканяна, взяты в плен. По факту убийства Генропкуратура НКР возбудила уголовное дело.