Հարկավոր է համատեղ ջանքերով փոխըմբռնում եւ հանդուրժողականություն սերմանել Վրաստանում, հուլիսի 24-ին լրագրողներին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարար, Վրաստանում նախկին դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը՝ մեկնաբանելով Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու մոտ հուլիսի 19-ին հայերի եւ վրացիների միջեւ ծագած կենցաղային խոշոր վեճը:
«Իհարկե, ցավում եմ միջադեպի համար: Իմ տվյալներով՝ այն կենցաղային հողի վրա է բռնկվել: Բայց, ցավոք վերաճել է խոշոր բախման: Անկախ միջադեպի պատճառներից, պետք է նշել, որ մենք կրոնական եւ ազգային հանդուրժողականության հետ կապված խնդիրներ ունենք: Հարկավոր է այս խնդիրները միասին լուծել: Այս կապակցությամբ արդեն հայտարարությամբ հանդես են եկել Վիրահայոց թեմը եւ Համայն Վրաստանի պատրիարքը: Մենք պետք է շատ մեծ նշանակություն տանք ոչ միայն մեր երկու պետությունների բարիդրացիական եւ ամուր հարաբերություններին, այլեւ՝ ժողովուրդների: Վրաստանը մեր ռազմավարական երթուղին է դեպի արտաքին աշխարհ եւ կարեւոր արտաքին քաղաքական գործընկեր: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի բարեկամ ժողովրդի հետ հարաբերություններն ամրանան եւ խորանան», - ընդգծել է Մանուկյանը:

Необходимо общими усилиями насажать взаимопонимание и терпимость в Грузии.  Об этом заявил журналистам 24 июля министр юстиции Армении, экс-посол страны в Грузии Ованес Манукян, комментируя крупную драку на бытовой почве, произошедшую в Тбилиси между армянами и грузинами у церкви Сурб Эчмиадзин в Тбилиси 19 июля.
«Конечно, я сожалею об этом инциденте. По моим данным, он вспыхнул на основе бытового спора. Но, к сожалению, он перерос в крупное столкновение. Независимо от причин этого инцидента, нужно сказать, что у нас есть проблемы с религиозной и национальной терпимостью. Необходимо решать эту задачу вместе. По этому поводу уже сделаны заявления Грузинской епархией Армянской апостольской церкви и патриархом Всея Грузии. Мы должны придавать очень большое значение добрым и крепким отношениям не только наших двух государств, но и народов. Грузия – наш стратегический маршрут для внешних коммуникаций и важный внешнеполитический партнер. Мы должны сделать все, чтобы  отношения с дружественным нам народом крепли и углублялись», - подчеркнул Манукян.