Հայաստանի տասնյակ փոքր ջերմոցներ չեն կարողանում վճարել գազի համար կուտակված պարտքերը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ջերմոցային տնտեսությունների ասոցիացիայի նախագահ Պողոս Գեւորգյանը:
2013 թվականի հուլիսին 18%-ով գազի սակագնի բարձրացումը ջերմոցատերերի վրա անդրադարձավ 2013-14թ.թ. ձմռանը: Գազի համար նրանց հաշիվները մեծացան, իսկ բանջարեղենի գները համապատասխանաբար ավելացնել չհաջողվեց. թուրքական լոլիկի եւ վարունգի մրցակցությունը խանգարեց: Արդյունքում գարնանային բերքի վաճառքից ստացված գումարն արդեն չբավականացրեց գազի պարտքերը վճարելու համար: Դրա համար վարկեր են վերցնում, քանի որ «Գազպրոմ Հայաստան»-ը գազ մատակարարում է միայն կանխավճարի դեպքում, իսկ սեզոնի սկզբին, բերքը ստանալուց շատ առաջ, ֆերմերները չեն կարողանում վճարել եւ ստիպված են լինում վարկ վերցնել, որը վերադարձնում են գարնանը:
Գազի թանկացումից հետո շատ ջերմոցներում այն գրեթե կիսով չափ են միացրել, ինչի հետեւանքով բերքն էլ այն չէր: «Մեր միության անդամներից մեկը, օրինակ, անցյալ տարվա համեմատ 40%-ով ավելի քիչ բերք է ստացել: Եվ վարկը փակելու համար գումար չունի»,- նշեց Գեւորգյանը:
Եղել են նաեւ դեպքեր, երբ ձմռան կեսին գազի համար չվճարած ջերմոցներում երկնագույն վառելիքն անջատել են: Մարտին ստիպված են եղել նորից տնկել, բայց ամռանն արդեն ստացված բերքն ավելի էժան են վաճառել, իսկ պարտքերը մարել չի հաջողվել:

Десятки небольших теплиц в Армении не могут вернуть долги за газ. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Ассоциации тепличных хозяйств Армении Погос Геворкян.
Подорожание газа на 18% в июле 2013 г сказалось на тепличниках зимой 2013-14 гг. Их счета за газ выросли, а цену на овощи адекватно повысить не удалось: давит конкуренция с турецкими огурцами и помидорами. В результате денег, собранных с урожая весной, уже не хватило на оплату кредитов за газ. На оплату газа берутся кредиты, так как «Газпром Армения» включает его только по предоплате, а к началу сезона, задолго до урожая, платить фермерам нечем. Приходится брать кредит и возвращать весной.
Из-за дороговизны газа этой зимой многие тепличники жгли газ почти вполовину, поэтому урожай вырастал «хилый». «Один из членов нашего союза, например, собрал на 40% меньше, чем в прошлом году. И закрыть кредит ему не на что», - заявил Геворкян.
Были в ассоциации и случаи, когда неплательщики, которым посреди зимы отключали газ, вынужденно делали повторную посадку в марте, но летом, когда овощи поспели, их пришлось продавать уже гораздо дешевле, и рассчитаться с долгами не удалось.
«В результате многие из хозяйств не смогут открыться к зиме. У кого-то денег не хватит на саженцы, а у кого-то банк просто может забрать хозяйство за долги», - заявил Геворкян.