Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը ակնկալում է, որ Լիբանանում հիմնված «Հեզբոլլահ» շիա կուսակցությունը «երկրորդ ճակատը» կբացի եւ պաղեստինյան խմբավորումներին կօգնի Գազայի հատվածում իսրայելական բանակի դեմ դիմադրությունում, հայտարարել է ՀԱՄԱՍ-ի քաղաքական բյուրոյի ղեկավարի տեղակալ Մուսա Աբու Մարզուկը:
«Մենք հույս ունենք որ լիբանանյան ճակատը կբացվի եւ մենք միասին կդիմադրենք այդ կազմավորմանը (Իսրայել): Անկասկած, Լիբանանում դիմադրությունը շատ բան կարող է փոխել», - ասել է Մուսա Աբու Մարզուկը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Իսրայելը հուլիսի 7-ից Գազայի հատվածում այնտեղ իշխող ՀԱՄԱՍ իսլամիստական շարժման եւ վերջինիս համախոհ խմբերի դեմ ռազմական գործողություն է սկսել: Գազայի հատվածում երեք շաբաթյա կռիվների արդյունքում 1095 մարզ է զոհվել, վիրվորվել՝ 6,5 հազարը: Իսրայելական կողմից զոհվել է 56 մարդ, նրանցից 53-ը՝ զինվորներ եւ սպաներ են:

Палестинское движение ХАМАС надеется, что шиитская партия «Хизбалла», базирующаяся в Ливане откроет «второй фронт» и поможет палестинским группировкам в секторе Газа в их противостоянии с израильской армией, заявил заместитель главы политбюро ХАМАС Муса Абу Марзук.
«Мы надеемся, что ливанский фронт откроется, и мы будем вместе противостоять этому образованию (Израиль). Бесспорно, сопротивление в Ливане может сделать многое», — сказал Муса Абу Марзук, сообщает РИА Новости
Израиль с 7 июля проводит военную операцию в секторе Газа против правящего там исламистского движения ХАМАС и союзных ему группировок. За три недели боев в секторе Газа погибли 1095 человек, ранено — 6,5 тысячи. С израильской стороны погибли 56 человек, 53 из них — солдаты и офицеры.