Օգոստոսի 1-ից հաշմանդամ եւ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող դրամական օգնությունների չափը բարձրացվել է 10-15 տոկոսով, այն արդեն կոչվում է պարգեւավճար: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պետի առաջին տեղակալ Սմբատ Սաիյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ի պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակցելու հետեւանքով կամ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված զինծառայողի ընտանիքին տրվող պարգեւավճարի աճը կկազմի 20%, այսինքն՝ եթե նախկին 26 000 դրամի փոխարեն կկարողանան ստանալ 31 000 դրամ: «Իսկ չափահաս երեխայի առկայության պարագայում ներկայումս տրվող 33 000 դրամի փոխարեն հնարավորություն ունեն ստանալու 38 000 դրամ»,- ասել է նա:
Սաիյանը նշել է, որ պարգեւավճարների բարձրացման պարագայում պետբյուջեից ամսական կպահանջվի 120 մլն դրամ. այս տարվա օգոստոսից սկսած մինչեւ տարեվերջ այն կկազմի շուրջ 600 մլն դրամ:

Размер военной пенсии, предоставляемой семьям военнослужащих с инвалидностью и погибших военнослужащих, с 1 августа повысился на 10 –
15%, она уже называется наградной выплатой. Об этом на пресс-конференции 4 августа заявил первый заместитель начальника Государственной службы социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов Армении Смбат Саиян.
По его словам, размер наградной выплаты, предоставляемой семье военнослужащего, погибшего вследствие участия в боевых действиях Министерства обороны Армении или при выполнении служебных обязанностей, вместо прежних 26 тысяч драмов составит 31 тысячу драмов, то есть увеличится на 20%. «А в случае наличия несовершеннолетнего ребенка вместо предоставляемых 33 тысяч драмов будет возможность получить 38 тысяч», - отметил Смбат Саиян.
На повышение наградных выплат, подчеркнул он, из госбюджета ежемесячно необходимо будет 120 млн. драмов: начиная с августа, до конца текущего года эта сумма составит около 600 млн. драмов.