Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը օգոստոսի 4-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն Պաշտպանության բանակի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ, որի ընթացքում ներկայացվել են զեկույցներ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին վերջերս տեղի ունեցած միջադեպերի, Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների, Արցախի Հանրապետության տարածք դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի ներթափանցման փորձերի առնչությամբ:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե նախագահ Սահակյանը բարձր է գնահատել Պաշտպանության բանակի հրամանատարության եւ անձնակազմի գործունեությունը՝ ուղղված հակառակորդի առաջխաղացման փորձերը արդյունավետորեն կասեցնելուն, որի հետեւանքով վերջինս, կրելով մեծ կորուստներ, նահանջեց ելման դիրքերը: Բակո Սահակյանի գնահատմամբ՝ Պաշտպանության բանակի գործողություները եւս մեկ անգամ ցույց տվեցին Արցախի զինված ուժերի մարտունակության բարձր մակարդակը, զինվորների անսասան ոգին եւ հայրենասիրությունը:
Նախագահը նաեւ երախտագիտություն է հայտնել առաջին գիծ մեկնած Արցախյան ազատամարտի վետերաններին՝ բարձր գնահատելով այս ուղղությամբ Արցախի ազատամարտիկների միության կատարած աշխատանքը:
Բակո Սահակյանը ցավով նշեց, որ Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ եղան զոհեր եւ ցավակցություն հայտնեց մարտիրոսված զինծառայողների հարազատներին անդառնալի կորստի կապակցությամբ:
Լսելով պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանի զեկույցը իրականացված գործողությունների, ներկայումս տիրող իրավիճակի եւ հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ՝ Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել Պաշտպանության բանակի հրամկազմին: Նախագահն ընդգծել է, որ հակառակորդի կողմից առաջնագծում իրավիճակի ապակայունացման ցանկացած փորձ պետք է կասեցվի ՝ միաժամանակ նշելով, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը եղել է եւ շարունակում է մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից:

STEPANAKERT. – President of the Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan convened a working consultation with the Defense Army’s supreme command staff during which reports were delivered on the recent incidents along the Karabakg-Azerbaijani border, gross violations of the ceasefire regime by Azerbaijan and attempts of its subversive-reconnoitering groups to penetrate into the territory of the Artsakh Republic.
President Sahakyan rated high the activities of the Defense Army’s command and staff aimed at effectively rebuffing the enemy’s advancement attempts, as a result of which it had retreat to initial position suffering great losses. According to Bako Sahakyan, the Defense Army’s actions demonstrated the high level of combat readiness of the armed forces, the unwavering spirit and patriotism of our soldiers.
The President also expressed gratitude to the Artsakh War veterans, having left for the front line, highlighting the work done by the Artsakh Union of Freedom fightersm NKR president's press service reported.
Bako Sahakyan noted with regret that there were victims during the defense of the homeland and expressed condolences to the relatives of the perished soldiers on the irreversible loss.
After hearing defense minister Movses Hakobyan’s report regarding the carried out operations, the current situation and possible developments, the President gave concrete instructions to the Defense Army’s supreme command staff.
President Sahakyan underlined the necessity of suppressing any activities of the enemy aimed at destabilizing situation on border, noting official Stepanakert’s devotion to peaceful settlement of the conflict.