Վերջին շրջանում Ադրբեջանն ակտիվացրել է իր դիվերսիոն-ահաբեկչական գործողությունները  Հայաստանի եւ Արցախի Զինված ուժերի հետ շփման գոտում:  Այդ մասին ասվում է Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանական կողմի անպատասխանատու գործողությունների հետեւանքով տասնյակ մարդիկ զրկվում են իրենց կյանքից՝ ընդ որում,  հիմնականում հենց իրենց բանակից:  Պաշտոնական Բաքուն, թերեւս, գլուխը կորցրել է նավթադոլարներից եւ մտածում է, որ առանց պատժվելու կարող է շարունակել իր ահաբեկչական գործողությունները, սակայն, վստահ ենք, որ այսուհետ եւս ստանալու է արժանի դիմադրություն Հայաստանի եւ Արցախի բանակների կողմից:
Ելնելով շփման գոտում առկա լարվածությունից, ինչպես նաեւ այն փաստից, որ միջազգային հանրությունն ուղղակի աչք է փակում Ադրբեջանի վայրագ գործողությունների վրա՝ Ս.Դ. Հնչակյան կուսակցության Հայաստանի վարչությունը հայտարարում է.
Շփման գծում ցանկացած զինվորականի եւ խաղաղ քաղաքացիական բնակչի արյունը եւ ողջ քաղաքական պատասխանատվությունը ծանրանում է պաշտոնական Բաքվի եւ միջազգային հանրության մանդատը ստացած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների վրա:
Կուսակցությունը կոչ է անում Հայաստանի ռազմավարական գործընկերներին՝ ի մասնավորի Ռուսաստանի Դաշնությանը, Բաքվի արկածախնդրությանը տալ համապատասխան գնահատական՝ հաշվի առնելով վերջինիս ստանձնած պարտականությունները երկկողմ եւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Բացի այդ, եթե Ադրբեջանը շարունակի ահաբեկչական գործողությունները,  Ս.Դ.Հնչակյան կուսակցությունը պահանջելու է Հայաստանի իշխանություններից պաշտոնապես ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու համապատասխան կոչով դիմել բոլոր բարեկամ երկրներին:
Կուսակցությունը նաեւ խոնարհվում է Հայրենիքի պաշտպանության ճանապարհին ընկած մեր բոլոր նահատակների հիշատակի առջեւ եւ սգում ծանր կորուստը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Безответственные действия азербайджанской стороны лишают жизни тысячи людей - в первую очередь именно из азербайджанской армии. Об этом говорится в заявлении Социал-демократической партии «Гнчакян».
«Официальный Баку, видно, потерял голову от нефтедолларов и думает, что может безнаказанно продолжать террористические действия, но мы уверены, что он и дальше будет встречать адекватное сопротивление армий Армении и Карабаха», - говорится в заявлении.
Исходя из напряженности на линии соприкосновения, а также из того факта, что международное сообщество попросту закрывает глаза на действия Азербайджана, партия «Гнчакян» заявляет:
«Пролитая кровь любого военного и мирного жителя на линии соприкосновения, и вся политическая ответственность за нее, ложится на официальный Баку и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ.
Партия призывает стратегических союзников Армении, в частности Российскую Федерацию, адекватно оценить авантюризм Баку, учитывая обязательства в двустороннем формате и в рамках ОДКБ.
Кроме того, если Азербайджан продолжит террористические действия, «Гнчакян» будет требовать у властей Армении официально признать независимость Нагорного Карабаха и обратиться с соответствующим призывом ко всем дружественным странам.
Партия склоняет головы перед памятью всех наших героев, погибших при защите Родины, и скорбит о тяжелых утратах»,- говорится в заявлении.