Ամերիկյան Օհայո նահանգի համալսարանի հոգեբանները կարող են պաթոլոգիկ նարցիսիզմով տառապող մարդուն բացահայտել 20 վայրկյանում: Դրա համար նրանք նոր թեսթ են կազմել, որն ընդամենը մեկ հարց է պարունակում:
Մարդու ինքնասիրահարվածության, եսասիրության եւ փառասիրության աստիճանը պարզել կարելի է՝ պատասխանելով մեկ հարցի. «Որքանո՞վ եք համաձայն հետեւյալ պնդմանը. «Նարցիսիզմը հատուկ է ինձ»:
Գիտնականներն ասում են, որ ինքնասիրահարվածության հակում ունեցող մարդիկ, ովքեր վստահ են, որ իրենք ուրիշներից ավելի լավն են, հեշտությամբ են համաձայնում այս պնդմանը:
Ըստ Informing-ի, պարզվել է, որ դրա համար ամենեւին պարտադիր չէ երկար թեսթեր անցկացնել, որոնք նախկինում 20 րոպե էին խլում:
Նշվում է, որ նոր թեսթը ստեղծելու համար մասնագետները 11 հետազոտություն են անցկացրել, որոնց մասնակցել են շուրջ 2.200 կամավորներ:

Американские психологи из университета штата Огайо могут определить человека, страдающего патологическим нарциссизмом в течение 20 секунд. Для этого был составлен новый тест на нарциссизм, который содержит всего один вопрос.
Выявить степень нарциссизма, то есть определить насколько человек самовлюблен, эгоистичен и тщеславен, можно, ответив на вопрос «Насколько вы согласны с этим утверждением: «Мне свойственен нарциссизм»?»
Ученые уверяют, что люди склонные к самолюбованию и уверенные, что они лучше других легко соглашаются с этим утверждением.
Как выяснилось, для этого совершенно не обязательно проводить длительные тесты, которые ранее занимали до 20 минут, сообщает Informing.
Отмечается, что для изобретения нового теста специалистам понадобилось провести 11 исследований, в которых приняли участие около 2200 добровольцев.