Պենտագոնը հաղորդել է Իրաքի հյուսիում, Էրբիլ քաղաքի մոտ «Իսլամական պետություն» խմբավորման դիրքերին ավիահարվածներ հասցնելու մասին:
Հրթիռային հարվածի թիրախը քաղաքին պաշտպանող քուրդ աշխարհազորայիններին գնդակոծող հերտանային իսլամիստների դիրքերն են, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հաղորդել էր, որ թույլատրել է Իրաքում իսլամիստ զինյալների ուղղված կետային ավիահարվածները : Միեւնույն ժամանակ, Օբաման բացառել է ցամաքային գործողությունների հնարավորությունը:
Օգոստոսի 8-ի գիշերը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը արտակարգ նիստի ընթացքում դատապարտել է Իրաքի ճգնաժամային իրավիճակը, որտեղ ազգային եւ կրոնական փոքրամասնությունների հարյուր հազարավոր ներկայացուցիչներ հարկադրված են փախչել «Իսլամական պետության» զինյալների հարձակումներից:
ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը դատապարտել է «Իսլամական պետություն» զինյալների գործողությունները, որոնք հետապնդում են իսլամիստների ծայրահեղական գաղափարախոսությունը մերժողներին:

Пентагон сообщил о нанесении авиаударов по позициям группировки «Исламское государство» на севере Ирака у города Эрбиль.
Целью ракетного удара были позиции артиллерии исламистов, обстреливающей курдское ополчение, защищающее город, сообщает русская служба BBC.
Накануне президент США Барак Обама сообщил, что санкционирует точечные авиаудары по исламистским боевикам в Ираке, если они будут угрожать американским интересам в стране. Однако он исключил возможность наземных операций.
В ночь на 8 августа Совет Безопасности ООН на экстренном заседании обсудил кризисную ситуацию в Ираке, где сотни тысяч представителей этнических и религиозных меньшинств вынуждены бежать от наступления исламистов из группировки «Исламское государство».
В обнародованном заявлении СБ ООН осудил действия боевиков «Исламского государства», которые преследуют всех тех, кто отказывается принять экстремистскую идеологию исламистов.