Հայաստանը դատապարտում է ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոուլիի սպանությունը իսլամիստ ծայրահեղականների կողմից:
Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանի մեկնաբանության մեջ ասվում է. «Բառերն անզոր են` արտահայտելու այն վրդովմունքը, որն առաջացնում է ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոուլիի բարբարոսական սպանությունը: Ամենախիստ կերպով դատապարտում ենք այդ զարհուրելի ոճրագործությունը։
Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում նրա հարազատներին եւ գործընկերներին:
Ծայրահեղականների կողմից իրականացրած այս վայրագ սպանությունը ցույց է տալիս ահաբեկիչների վայրի էությունը եւ հրամայական է դարձնում քաղաքակիրթ աշխարհի ջանքների միավորումը եւ վճռականությունը` ահաբեկչության դեմ պայքարում»։
Հիշեցնենք՝ «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խումբը օգոստոսի 19-ին հրապարակել է մի տեսագրություն, որտեղ պատկերված է մի տղամարդու մահապատիժը, որը, ինչպես հաստատվում է, 2012-ին Սիրիայում առեւանգված ամերիկյան լրագրող Ջեյմս Ֆոուլին է։

Армения осуждает убийство американского журналиста Джеймса Фоули исламистами-экстремистами.  В комментарии пресс-секретаря Министерства иностранных дел Армении Тиграна Балаяна отмечается: «Слова бессильны выразить тот гнев, который вызывает варварское убийство американского журналиста Джеймса Фоули. Самым строгим образом осуждаем это ужасное преступление. Выражаем наши глубокие соболезнования его близким и коллегам. Это варварское убийство, осуществленное экстремистами, показывает сущность террористов и делает необходимым объединение усилий и решительности цивилизованного мира в борьбе с терроризмом».
Напомним, что террористическая группировка «Исламское государство Ирака и Леванта» 19 августа опубликовала видеозапись, где изображена казнь американского журналиста Джеймса Фоули: он пропал ан северо-западе Сирии 22 ноября 2012 года.