ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը զինված հակամարտության մասնակիցներին հիշեցրել է զանգվածային լրատվամիջոցների աշխատակիցների անվտանգության ապահովման մասին՝ միջազգային հումանիտար իրավունքի դրույթներին համապտասխան: Համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է Իրաքում իսլամիստների կողմից ամերիկացի լրագրող Ջեյմս Ֆոուլի սպանության կապակցությամբ:
«Միջազգային հումանիտար իրավունքի համաձայն, լրագրողները, զանգվածային լրատվամիջոցների աշխատակիցները եւ դրանց հետ կապված աշխատակազմը , ովքեր զինված հակամարտությունների գոտիներում վտանգավոր գործողումների մեջ են գտնվում, որպես կանոն, համարվում են քաղաքացիական անձինք եւ պետք է պաշտպանված լինեն», - շարադրված է փաստաթղթում: Այդ կապակցությամբ, ԱԽ-ի անդամները ընդգծել են, որ «զինված հակամարտության բոլոր կողմերը պետք է լիովին հարգեն միջազգային հումանիտար իրավունքի շրջանակներում իրենց պարտավորությունները, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ», - հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:
Օգոստոսի 19-ին Իրաքում եւ Սիրիայում գործող «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորումը համացանցում տարածել էր Ջեյմս Ֆոուլի սպանության տեսանյութը, որի իսկությունը հաստատվել էր ամերիկյան հետախուզության կողմից:

Совет Безопасности ООН напомнил участникам вооруженных конфликтов о необходимости обеспечения безопасности сотрудников средств массовой информации согласно положениям международного гуманитарного права. Соответствующее заявление для печати принято в связи с убийством исламистами в Ираке американского журналиста Джеймса Фоули.
«В соответствии с международным гуманитарным правом, журналисты, работники СМИ и связанный с ними персонал, задействованный в опасных командировках в зонах вооруженных конфликтов, как правило, считаются гражданскими лицами и должны быть защищены», - говорится в документе. В этой связи члены СБ подчеркнули, что «все стороны вооруженного конфликта должны в полной мере уважать обязательства в рамках международного гуманитарного права, в том числе касающиеся защиты гражданских лиц», передает ИТАР-ТАСС
19 августа орудующая в Ираке и Сирии экстремистская группировка «Исламское государство" распространила в интернете видеозапись казни Джеймса Фоули, подлинность которой впоследствии была подтверждена американской разведкой.