Այժմյան կյանքում դեպրեսիան ամենուր է: Ուսումնասիրությունների արդյունքում գիտնականները հանգել են այն եզրակացության, որ սննդակարգը փոխելով կարելի է ազատվել դեպրեսիայից: Քաղցր եւ ճարպոտ մթերքները կողմնակի ազդեցություններ են ունենում ոչ միայն մեր մարմնի վրա: Արագ սննդի վաճառքով առաջատար Ամերիկան ֆինասավորում է տարատեսակ հետազոտություններ, որտեղ ուսումնասիրվում է տարբեր սննդանյութերի ազդեցությունը մարդու հոգեկանի վրա: Այսպես, օրինակ, ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը զինվորականների շրջանում ինքնասպանության փորձերը կանխելու նպատակով հետազոտությա համար խոշոր գումար է հատկացրել, հաղորում է Informing.ru-ն:
Դիքինի համալսարանի աշխատակից Մայքլ Մեյսը, ուսումնասիրելով դեպրեսիայի կենսաբանական պայմանները, եկել է հետեւյալ եզրահանգմանը. «Քաղցկեղով հիվանդ մարդկանց մոտ դեպրեսիան զարգանում է ախտորոշումն իմանալուց դեռ շատ առաջ: Դա կարելի է բացատրել արյան մեջ ցիտոկինի բարձր մակարդակով»:
Քալիֆորնիական համալսարանի աշխատակցուհի Նայոմի Էյզենբերգերը,  ցիտոկինների փորձարկման ժամանակ կամավորներին աղիքային ցուպիկի մասնիկներ պարունակող ներարկումներ է արել: Դա թույլ է տվել խթանել իմունային համակարգի աշխատանքը՝ միեւնույն ժամանակ չառաջացնելով թունավորում:
Փորձարկման ընթացքում մասնակիցներն իրենց մոտ դեպրեսիայի բնորոշ ախտանիշներ են նկատել. վատ տրամադրություն, այլոց անտարբերության նկատմամբ զգայունություն, ինչպես նաեւ միայնության զգացողություն:

Депрессия в нынешнее время встречается повсюду. Проведя исследование, ученые пришли к выводу, что изменив режим питания можно избавиться от депрессии. Сладкие и жирные продукты оказывают побочные воздействия не только на наше тело. Америка, которая является лидером по продаже фастфудов, финансирует различные исследования, в которых изучается влияние различных питательных веществ на психику человека. Так, например, Министерство обороны США, чтобы сократить количество самоубийств среди военных, выделило крупную сумму денег на исследования, сообщает Informing.ru.
Майкл Мэйс, сотрудник Университета Дикина, изучив биологические условия депрессии, пришел к следующему выводу: «К примеру, у пациентов, которые больны раком, развивается депрессия до того, как они узнают свой диагноз. Это можно связать с высоким уровнем цитокина в крови.
Сотрудница Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе Наоми Эйзенбергер, во время  эксперимента с цитокинами, сделала добровольцам инъекции, содержащие частички кишечной палочки. Это помогло стимулировать работу иммунной системы, не вызвав при этом отравления.
В ходе эксперимента, участники отметили у себя все признаки характерные депрессии. Это и плохое настроение, чувствительность к проявлениям невнимания со стороны других, возникло чувство одиночества.