Եթե որեւէ մեկը բացատրի՝ ինչ է ուզում եռյակը սահմանադրական բարեփոխումների հետ կապված, ապա ես կարող եմ մեկնաբանել նրանց գործողությունները: Այս մասին հոկտեմբերի 20-ին լրագրողներին հայտնել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ մեկնաբանելով եռյակի՝ այս կամ այն կերպ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի քննարկմանը մասնակցելու ցանկության բացակայությունը:
Ըստ Ռուստամյանի` խորհրդարանական եռյակը տեղյակ է, թե ինչպիսի «կարմիր գծեր» գոյություն ունեն ՀՅԴ-ի համար նախագահական կառավարման համակարգից խորհրդարանականի անցնելու պլանում: «Մենք բացահայտ հայտարարել ենք այդ մասին: Խորհրդարանական եռյակի պաշտոնական տեսակետը հետեւյալն է. նրանք սահմանադրական բարեփոխումների հետ կապված ոչ մի քննարկում չեն ընդունում: Սակայն եթե Հայաստանի նախագահը հայտարարի, որ սահմանադրական բարեփոխումները չեն լինելու, դա ամենամեծ բացթողումը կդառնա ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ ընդդիմության համար: Եթե եռյակի նպատակն այն է, որպեսզի երկրում չիրականացվեն կառուցողական փոփոխություններ, ապա ես ողբում եմ մեր վիճակը: Եթե գոյություն ունեցող կառուցվածքը մնա, ապա մենք կունենանք չորրորդ նախագահ, որից դժգոհ կլինեն բոլորը»:
Ի պատասխան հարցին, թե ՀՅԴ-ն չի վախենում արդյոք իշխանության կողմից օգտագործված լինելուց, Ռուստամյանը պատասխանել է. «Դա կախված է նրանից, թե ում են օգտագործում: Եթե մարդը չգիտի` ինչ է անում, իհարկե, նրան օգտագործում են, իսկ եթե մենք գիտենք` ինչ ենք անում արդեն 25 տարի, պահանջելով կառավարման համակարգի փոփոխություն, իսկ այսօր այն իրականանում է, ստացվում է` մեզ օգտագործո՞ւմ են: Ինչո՞ւ մյուս նախագահները չեն ասում, որ իրենց առջեւ էլ է դրված եղել կառավարման համակարգի փոփոխության խնդիրը: Ինչո՞ւ նրանք այդքան համարձակություն չունեն այդ մասին հայտարարելու: Հայտարարում են, որ ՀՅԴ-ն մնացել է միայնակ, սակայն դա այդպես չէ: Միայնակ է մնացել ՀՀՇ-ն` ներկայիս ՀԱԿ-ը, քանի որ դա միայն քաղաքական ուժն է, որը դեմ է կառավարման խորհրդարանական համակարգին: Մյուսները կողմ են:

Если кто-то объяснит, чего хочет парламентская тройка в связи с конституционными реформами, то я смогу прокомментировать их действия. Об этом в беседе с журналистами 20 октября заявил глава парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян, комментируя нежелание парламентской тройки («Процветающая Армения», Армянский национальный конгресс и «Наследие») каким-либо образом принять участие в обсуждении концепции конституционных реформ.
По словам Рустамяна, парламентская тройка в курсе того, какие именно «красные линии» существуют для АРФД в плане перехода с президентской формы правления на парламентскую: «Мы в открытую им об этом заявили. Официальная точка зрения парламентской тройки следующая: они не приемлют никакие обсуждения в связи с конституционными реформами. Но если президент Армении заявит о том, что конституционные реформы не будут проведены, это станет самым большим упущением как для нашей страны, так и для оппозиции. Если цель тройки в том, чтобы не были осуществлены структурные изменения в стране, то я оплакиваю наше состояние. Если существующая структура останется, то у нас будет четвертый президент, которым все будут недовольны».
В ответ на вопрос о том, не боится ли АРФД, что будет использована властью, Рустамян отметил: «Это зависит от того, кого используют. Если человек не знает, что делает, конечно, его используют, а если мы знаем, что делаем уже 25 лет, требуя смены формы правления, а сегодня это осуществляется, выходит, что нас использовали? Почему другие президенты не говорят о том, что перед ними также была поставлена задача смены формы правления? Почему им не хватает смелости заявить об этом? Заявляют о том, что АРФД осталась одна, но это не так. Одна осталась партия АОД, ныне Армянский национальный конгресс, так как это единственная политическая сила, выступающая против парламентской формы правления. Все остальные выступали за это».