Գերմանիայի հատուկ ծառայություններն ԱՄՆ-ի լրտեսումների մասին իմացել են 2005թ.-ից, ասված է գերմանական արտաքին հետախուզական BND ծառայության գաղտնի զեկույցում:
«Փաստաթուղթը հաստատում է. 2005թ.-ից արտաքին հետախուզությունը տվյալներ է ունեցել, որ Գերմանիան ԱՄՆ-ի համար ոչ միայն արժեքավոր գործընկեր է, այլեւ լրտեսման թիրախ»», - գրում է Spiegel.-ը:
Զեկույցում ասվում է, որ 2005թ. սկզբին BND փորձաքննությունում է հայտնվել ամերիկյան արտադրության  բարձրտեխնոլոգիական տեսադիտորդական մի սարք, որը վաճառվում էր Գերմանիայում: Պարզ նկարագրությամբ սարքում տեղադրված էր բավական լուրջ ծրագիր, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Փորձաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ցանցին միանալիս սարքն ազդանշաններ է ուղարկում IP հասցեին, որը կարող է պատկանել ԱՄՆ ԶՈՒ-ին: Պարզվել է, որ սարքը կարելի է կառավարել հեռվից, քանի որ այն ունի գաղտնի գործառույթներ, որոնք նշված չեն նկարագրությունում: Ըստ BND-ի մասնագետների՝ իրենց գրասենյակում այդպիսի սարք հաստատած գերմանացիները կարող են հայտնված լինել ԱՄՆ հետախուզության ուշադրության ներքո:
Ամերիկյան ընկերությունը սարքը վաճառել է չհիմնավորված ցածր գնով եւ փորձել այն առաջարկել «պաշտպանական արդյունաբերությունում աշխատող, բարձր տեխնոլոգիաներով զբաղվող եւ ԱՄՆ ընկերությունների հետ մրցակցության մեջ գտնվող  ընկերություններին, նախարարություններին, անվտանգության գերատեսչություններին»:

пецслужбам Германии было известно о слежке со стороны США еще в 2005 году. Об этом говорится в секретном докладе немецкой службы внешней разведки BND.
«Документ подтверждает: еще в середине нулевых годов у внешней разведки были указания на то, что Германия является для США не только ценным партнером, но и конкретной целью шпионажа», — пишет Spiegel.
Как сказано в докладе, в начале 2005 года на экспертизу в BND попал высокотехнологичный прибор видеонаблюдения американского производства, поступивший в Германии в продажу. В аппарате с относительно простым описанием было установлено слишком серьезное программное обеспечение, сообщает РИА Новости.
В ходе экспертизы выяснилось, что при симуляции подключения к интернету прибор посылает сигналы на IP адрес, который может принадлежать вооруженным силам США. Оказалось, что аппаратом можно управлять удаленно, поскольку он обладает секретными функциями, не указанными в описании. Согласно заключению специалистов BND, немецкие граждане, установившие у себя в офисе такой аппарат, могли попасть под наблюдение американской разведки.
При этом американская фирма продавала прибор по необоснованно низкой цене и старалась предлагать его «фирмам, работающим в оборонной промышленности, фирмам, занимающимися высокими технологиями и находящимся в конкуренции с компаниями США, министерствам, ведомствам безопасности».