Հայաստանի բանկերը կարող են սահմանափակել արժույթների փոխանակումը եւ այլ ծառայություններ: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Նա նշեց, որ բանկերն իրավունք ունեն սպասարկել միայն իրենց հաճախորդներին: Չնայած, իհարկե, սպասարկման շրջանակների ընդլայնումը առաջին հերթին, բխում է հենց բանկի շահերից: Սակայն եթե բանկն ինչ-ինչ պատճառներով որոշում է սահմանափակվել միայն իր հաճախորդների սպասարկմամբ, մենք դա չենք կարող արգելել, հավելեց Ջավադյանը:
«Կան բանկեր, որոնք այդպես են վարվել միշտ, եւ ձեզ այդ մասին հայտնի է», - նկատեց նա: Սակայն, Ջավադյանի խոսքով՝ եթե հաճախորդներին հրաժարվում են սպասարկել նույնիսկ փոխանակման կետերը, թեեւ դրամարկղում բավականաչափ կանխիկ ունեն, նրանք կպատժվեն:
Նոյեմբերի 24-ին դոլարի փոխարժեքը կտրուկ բարձրացել է. դրամն արդեն արժեզրկվել է ավելի քան 1/3-ով: Դեկտեմբերի 1-ից մի շարք բանկեր սահմանակել կամ դադարեցրել են արժույթի փոխանակումը:

Банки Армении могут ограничивать обмен валюты и другие услуги. Об этом заявил на пресс-конференции 17 декабря председатель Центробанка Армении Артур Джавадян. Он отметил, что банки имеют право обслуживать только своих клиентов. Хотя, конечно, расширить рамки обслуживания – в интересах, в первую очередь, самого банка. Но если он по каким-то причинам решает ограничиваться обслуживанием только своих клиентов, этого ему запретить нельзя, добавил Джавадян. «Есть банки, которые так поступали всегда, и вам хорошо об этом известно», - заметил он. Однако, по словам Джавадяна, если клиентов отказываются обслуживать уже обменные пункты, хотя имеют в кассе достаточно наличности, они подвергнутся санкциям.
С 24 ноября курс доллара в Армении резко повысился: драм уже обесценился более чем на треть. С 1 декабря ряд банков ограничивает или прекращает обмен валюты.