Առանձին ապրանքների գների թռիչքաձեւ բարձրացումը, անգամ, եթե դրանք սպառողական զամբյուղում ելակետային են, դեռ չի նշանակում քառատրոփ ինֆլյացիա: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Նրա խոսքով՝ չի կարելի որպես հիմք ընդունել առանձին ապրանքներ. դրանց հավասարակշռում են այլ ապրանքները:
«Այո, կա ալյուր եւ շաքարավազ, սակայն ինֆլյացիան հաշվարկվում է ապրանքների շատ ավելի լայն շրջանակով, թեեւ իհարկե, ըստ կարեւորության տարբեր տեսակարար կշիռներով: Սակայն վերցրեք նույնպես կարեւոր տավարի միսը: Այստեղ լուրջ փոփոխություններ եղե՞լ են: Իսկ մի շարք ապրաքների գծով նկատելի է  գների անկում», - նկատեց Ջավադյանը՝ «մոռանալով» խոզի մսի գնի մասին:
Նա հիշեցրեց, որ 2014թ. նոյեմբերին 12 ամսյա ինֆլյացիան (2013թ. նոյեմբերի նկատմամբ) կազմել է 2,6%, եւ ԿԲ-ի սպասումները չեն փոխվել: Այս տարվա վերջին եւ 2015թ. ինֆլյացիան կմնա 4 +/- 1,5% նպատակային միջանցքի սահմաններում:
Հիշեցնենք, որ բազմաթիվ ապրանքների գները՝ սերուցքային, բուսական յուղ, շաքարավազ եւ շատ այլ ապրանքներ, վերջին շաբաթվա ընթացքում խանութներում թանկացել են 10-20%-ով:

YEREVAN. – Increase in prices for some goods, even key items in the consumer basket, does not mean galloping inflation, chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Artur Javadyan told reporters.
“Yes, there is sugar and flour, but inflation is calculated on a much broader range of goods, although, of course, with different specific weight of importance. But take, for example, beef. There are no major changes, arent't they? And for a number of goods there is noticeable decline in prices,” he said, forgetting about price for pork meat.
He recalled that in November the 12-month inflation made 2.5 percent, and CBA's expectations remain the same: by the end of this year and early 2015 inflation rate will remain in the limits of 4+/-1.5 percent.
It should be noted that prices for butter, oil, sugar and many other items have grown by 10-20 percent in recent days.