Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը կարծում է, որ ռուբլին թերագնահատված է: «Բոլորը խոստովանում են, որ ռուբլին այսօր թերագնահատված է: Ռուբլու փոխարժեքը անջատվում է հիմնարար ցուցանիշներից եւ չի արտացոլում տնտեսության վիճակը», - հայտարարել է Մեդվեդեւը:
Փոխարժեքի խնդիրները կապված են «բոլորին քաջ հայտնի» գործոններով՝ նավթի գների անկումով եւ պատժամիջոցների բացասական ազդեցությամբ:
«Իհարկե, ռուբլին չի կարող դրան չարձանագրել, սակայն թվերը, որոնք վերջին մի քանի օրերի ընթացքում մենք տեսնում ենք փոխանակման կետերում, չեն համապատասխանում պորտֆելին», - ասել է Մեդվեդեւը: Արժութային շուկայում տեղի ունեցող իրադարձությունները նա անվանել է «հույզերի վրա հիմնված խաղ», հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Տնտեսական խնդիրների լուծման համար Ռուսաստանն ունի արժութային ռեսուրսներ եւ շուկայական գործիքներ, հավելել է Մեդվեդեւը:

Премьер-министр России Дмитрий Медведев считает, что рубль недооценен.  «Все признают, что рубль сегодня недооценен. Его курс отторгается от фундаментальных показателей и не отражает состояние дел в экономике», – заявил он на совещании с экономическим блоком правительства и главами компаний-экспортеров. Проблемы курса связаны с факторами, «всем хорошо известными», добавил он, – затяжным падением цен на нефть и негативным влиянием санкций.
«Конечно, рубль на это не может не реагировать, однако цифры, которые мы видим в обменных пунктах в течение последних нескольких дней, не соответствуют портфелю», – сказал Медведев. Происходящее на рынке валют он назвал «игрой на эмоциях», передает «Интерфакс».
Для решения экономических задач у России есть валютные ресурсы и рыночные инструменты, добавил Медведев. Однако Россия не будет вводить предельно жесткое регулирование рынка.
«Планируем принять целый ряд обязательных решений, включая увеличение валютного рефинансирования банков, обеспечение баланса спроса и предложения валюты через увеличение предоставления валютной ликвидности в случае необходимости», – сказал премьер-министр.