Կարգավորման հարցում իրական առաջընթացի կարել է հասնել միայն գոյություն ունեցող իրողությունները եւ բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափը հաշվի առնելով՝ դրա բոլոր փուլերում ԼՂՀ անմիջական եւ ուղղակի մասնակցության վերականգնման պայմանով: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ խոսելով բանակցային գործընթացում ԼՂՀ  լիարժեք մասնակցության մասին՝ ԼՂՀ իշխանությունները ելնում են հիմնախնդրի կարգավորման շահերից: «Հիմնախնդրի հիմնական կողմերից մեկի՝ ԼՂՀ-ի բացակայությունը բանակցային սեղանի մոտ խնդրահարույց է դարձնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը: Վստահ ենք, որ բանակցություններում ԼՂՀ անմիջական մասնակցության վերականգնումը  բխում է բոլոր կողմերի շահերից, որոնք շահագրգռված են ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ հիմնախնդրի արագ կարգավորման հարցում:
Այսօր այս հարցում միակ խոչընդոտը պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունն է եւ նրա՝ առկա իրողություններն ընդունելու ցանկության բացակայությունը», - ընդգծել է Կարեն Միրզոյանը:

STEPANAKERT. – A real progress in talks can be reached only by taking into account the existing realities and a full-fledged format of negotiations with immediate and direct participation of Karabakh at all its stages, Karabakh FM Karen Mirzoyan told Armenian News-NEWS.am.
The Minister stressed that NKR's full participation in talks is in the interests of the peace process.''Absence of one of the parties, namely NKR, at negotiating table, makes it problematic to reach the final settlement of the conflict between Azerbaijan and Nagorno Karabakh. We are convinced that restoration of Karabakh's participation in talks is in the interest of all parties,” he emphasized.
The only obstacle on the matter is destructive position of official Baku and latter's unwillingness to recognize the existing realities, Mirzoyan added.