Մեքսիկայի մայրաքաղաքից 480 կմ արեւմուտք գտնվող Կոլիմա հրաբխի խառնարանում ուժեղ պայթյուն է տեղի ունեցել: Պայթյունն ուղեկցվել է մոխրի եւ գոլորշու արտանետումներով:
Քաղաքացիական պաշտպանության ներկայացուցիչները հայտնել են, որ խառնարանից ժայթքած արտանետումների բարձրությունը հասել է շուրջ 3 հազար մետրի: Ծովի մակարդակից շուրջ 4 հազար մ բարձրության վրա գտնվող հրաբխի մերձակայքի մի շարք բնակավայրեր մոխրով են պատվել: Ներկայումս տուժածների կամ նյութական վնասի վերաբերյալ լուրեր չեն ստացվել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Փորձագետները չեն բացառում, որ առաջիկայում Կոլիմայի խառնարանում կարող են նոր պայթյուններ տեղի ունենալ, որոնց հետեւանքով մոխիր եւ գազեր կարտանետվեն: Վերջին օրերին հրաբխի գործունեությունը նկատելի աշխուժացել է: Կոլիման ակտիվ է արդեն շուրջ 500 տարի:

Сильный взрыв произошел в кратере вулкана Колима, расположенного в 480 км к западу от столицы Мексики. Взрыв сопровождался выбросами пепла и пара.
Как сообщили представители гражданской обороны, из жерла вырвалось облако продуктов вулканической деятельности, которое поднялось на высоту более 3 тыс. метров. В ряде населенных пунктов, расположенных в окрестностях вулкана, высота которого составляет около 4 тыс. метров над уровнем моря, отмечалось выпадение пепла. До настоящего времени не поступало сообщений о пострадавших среди населения или материальном ущербе, передает ТАСС.
Эксперты не исключают, что в ближайшее время в кратере Колимы могут произойти новые взрывы, следствием которых станет выброс пепла и газов. За последние дни деятельность вулкана заметно активизировалась. Колима находится в состоянии активности уже более 500 лет.