Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հայաստանի հետ սահմանին իրականացվող սադրանքները պայմանավորված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանգամանքով։ Այս մասին հունվարի 24-ին Հայաստանի Եվրասիական ինտերգրմանը նվիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է իշխող հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով՝ չի կարելի պնդել, որ եթե Հայաստանը 2015-ի հենց սկզբից չանդամակցեր ԵՏՄ-ին, ապա ադրբեջանական ուժեը չէին ձեռնարկի վերջին օրերի միջադեպերը Ղարաբաղում եւ Տավուշի մարզում։
«Պատճառը ոչ այնքան Հայաստանի ԵՏՄ-ին անդամակցելն է, որքան Բաքվի ջարդերի տարելիցն ու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը։ Այս շրջանում Բաքուն կփորձի դիմել նոր սադրանքների»,- հավելել է Ալեքսանյանը։

Провокации Азербайджана в Нагорном Карабахе и на границе с Арменией обусловлены приближающейся 100-летней годовщиной Геноцида армян. Об этом заявил журналистам 24 января депутат от правящей Республиканской партии Армении Лерник Алексанян, на обсуждении, посвященном Евразийской интеграции Армении.
По его словам, не нужно говорить о том, что если бы не вступление Армении в ЕАЭС с начала 2015 г, азербайджанские силы не устроили бы последних инцидентов  в Карабахе и Тавушской области. «Причина здесь – не столько евразийская интеграция Армении, сколько годовщина погромов в Баку и приближающееся 100-летие Геноцида армян. В этот период Баку будет стремиться ко все новым провокациям», - добавил Алексанян.