Իրանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան 2016-ի փետրվարի 26-ին, հաղորդում է Fars գործակալությունը:
Ընտրությունների ամսաթվի մասին որոշումը երկրի խորհրդարանում ընդունվել է Դիտորդական խորհրդի նիստի ժամանակ, որը համաձայնել է Իրանի ՆԳՆ համապատասխան առաջարկին:
Նախորդ խորհրդարանական ընտրություններն Իրանում կայացել են երկու փուլով՝ 2012-ի մարտի 2-ին եւ 4-ին: Ընտրվել են 290 պատգամավորներ, որոնց լիազորությունների ժամկետը 4 տարի է:
Նույն օրը՝ փետրվարի 26-ին, տեղի կունենան Իրանում կառավարման հիմնական մարմնի՝ փորձագետների խորհրդի ընտրությունները: Այն բաղկացած է շարիաթի 86 գիտակներից, աստվածաբաններից: Նրանք ընտրվում են 8 տարով՝ քաղաքացիների անմիջական քվեարկությամբ: Փորձագետների խորհուրդն իր կազմից ընտրում է երկրի ղեկավարին՝ Իրանի հոգեւոր առաջնորդին՝ ցմահ:
Առաջին անգամ Մեջլիսի եւ Փորձագետների խրհրդի ընտրությունները կանցկացվեն միաժամանակ: Դիտորդական խորհուրդը բաղկացած է մահմեդական իրավաբաններից (բարձրագույն շիա հոգեւորականության ներկայացուցիչներ), որոնց նշանակում է Իրանի հոգեւոր առաջնորդը եւ Մեջլիսի 6 պատգամավորներից, որոնց ընտրում է խորհրդարանը:
Իրանի սահմանադրության համաձայն, Դիտորդական խորհուրդը պատասխանատու է նախագահի բոլոր թեկնածուների, խորհրդարանի պատգամավորության թեկնածուների, ինչպես նաեւ Փորձագետների խորհրդի թեկնածուների ստուգման համար:.

Очередные парламентские выборы в Иране пройдут 26 февраля 2016 года, сообщило агентство Fars.
Решение о дате проведения выборов в меджлис было принято на заседании Наблюдательного совета, который согласился с соответствующим предложением министерства внутренних дел Исламской Республики, отвечающего за организацию выборов в Иране.
Предыдущие парламентские выборы в ИРИ прошли в два тура - 2 марта и 4 мая 2012 года. Были избраны 290 депутатов. Срок полномочий законодателей - 4 года.
В тот же день, 26 февраля 2016 года, состоятся выборы в Совет экспертов, основной орган управления ИРИ. Совет экспертов состоит из 86 знатоков шариата, богословов, избираемых сроком на 8 лет путем прямого голосования граждан. Совет экспертов избирает из своего состава главу государства - пожизненного Руководителя и духовного лидера ИРИ, передает ТАСС
Впервые выборы в меджлис и Совет экспертов будут проходить одновременно.
Наблюдательный совет состоит из 6 мусульман-юристов (представителей высшего шиитского духовенства), назначаемых напрямую руководителем и духовным лидером Ирана, и 6 депутатов меджлиса, избираемых парламентом. В соответствии с конституцией Ирана, Наблюдательный совет отвечает за проверку всех кандидатов на президентский пост, тех, кто намерен избираться депутатом меджлиса, а также кандидатов в Совет экспертов. Одной из основных задач Наблюдательного совета также является осуществление контроля на соответствие исламу и конституции принимаемых меджлисом законов.