Այն, որ Հայաստանի կառավարությունը Ռուսաստանի տրամադրած կայունացման վարկի կեսը ուղել է երկրի արդյունաբերական ձեռնարկությունների վարկավորմանը, որոշակի իմաստ ունի, NEWS.am-ի թղթակցին ասել է Ազգային ժողովի նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը։
«Թե տվյալ միջոցների տրամադրումը որքանով է արդարացվում՝ կտեսնենք մոտակա ամիսներին»,-ասում է փորձագետը, նշելով, որ այն բավարար չէ ողջ արդյունաբերական բնագավառի խթանման համար։ Միաժամանակ, Մանասերյանը հայտնել է իր դժգոհությունը առ այն, որ վարկավորված կազմակերպությունները ՀՀ կառավարությանը չեն ներկայացրել, իրենց նախնական բիզնես-ծրագրերը։
Այն հարցին, թե արդյոք համաձայն է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսի այն կանխատեսմանը, որ երկրի արտաքին պարտքը 2011թ-ին կկազմի համախառն ներքին արդյունքի 45 տոկոսը, Մանասերյանը ասել է, որ ԱՄՀ կանխատեսումը կաղում է։ «Ես հիացած չեմ ԱՄՀ եւ Համաշխարհային բանկի աշխատանքներով, հարկ է, որ այս կազմակերպությունները ավելի արդյունավետ գործեն, այնպես որ՝ սկզբից թող լուծեն իրենց խնդիրները, այնուհետեւ անդրադառնան մեր խնդիրներին»,-ասել է Թաթուլ Մանասերյանը։

The allocation of the half of Russian stabilizing loan to industrial enterprises of Armenia by the Government is partly sensible, the Advisor to RA National Assembly Speaker on Economic Issues Tatul Manasserian told NEWS.am correspondent.
“The propriety of this allocation will be perceptible in the nearest months”, stated Mr Manasserian, emphasizing it is still insufficient for the stimulation of the whole industrial sector. Meanwhile, he expressed discontent that the companies obtaining a credit did not submit their business plans beforehand.
Questioned, whether he agrees with IMF Resident Representative in Armenia Ms. Nienke Oomes forecasts, that the external debt of Armenia by 2011 will reach 45% of GDP, but despite that Armenia will pay it off, Mr Manasserian said that the IMF forecasts are poor. “I am not delighted with IMF and WB work, they should function more efficiently, and better refer to their problems, and then deal with ours”, Mr Manasserian resumed.