Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շատ պարզ մեղադրեց Թուրքիայի մահմեդական-պահպանողական առաջնորդին: Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հոդվածում գրել է Հոնդուրասի La Prensa պարբերականը:
Ըստ թերթի, Սարգսյանը Թուրքիայի առաջնորդին մեղադրեց պատմությունն աղավաղելու եւ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներից համաշխարհային ուշադրությունը շեղելու մեջ:
«Այս հակասությունը բարդ դրության մեջ դրեց մի շարք համաշխարհային առաջնորդների: Նրանցից մեկը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է, որը բաժանվել է հետխորհրդային Հայաստանի միջեւ, որտեղ ռուսական ռազմաբազա կա, եւ գազային նախագծում խոշոր դաշնակից Թուրքիային բավարարելու ցանկության»,- գրել է պարբերականը:

Президент Армении Серж Саргсян ясно обвинил исламско-консервативного лидера Турции. Об этом пишет гондурасское издание La Prensa в публикации, посвященной 100-летию Геноцида армян.
Президент Армении ясно обвинил лидера Турции в желании манипулировать историей и отвлечь мировое внимание от мероприятий, посвященных 100-летию геноцида, пишет газета.
«Это противоречие поставило в сложное положение ряд мировых лидеров. Один из них – президент России Владимир Путин, который разделился между постсоветской Арменией, где расположена российская военная база, и своим желанием удовлетворить Турцию – союзника по важному газовому проекту», - отмечает издание.