Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն հանդես է եկել 1915-ի հետ կապված հայերին ուղղված ուղերձով:
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի վարչապետի ուղերձում նշվել է, որ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին դարերով միասին ապրող տարբեր ազգերի եւ կրոնների ներկայացուցիչ շատ քաղաքացիներ են մեծ տառապանքներ կրել:
«Մենք, որպես Առաջին համաշխարհային պատերազմի պայմաններում այդ տառապանքները կրած եւ որպես տարբեր էթնիկ եւ կրոնական համայնքի պատկանող ժողովուրդների թոռներ հիշատակում ենք տեղի ունեցածը, հարգանքի տուրք մատուցում մահացած օսմանյան հայերին եւ ցավակցում նրանց թոռներին:
Օսմանյան հայերի հիշողությանը եւ մշակույթային ժառանգությանը տեր կանգնելը Թուրքիայի մարդկային պարտականությունն է:
Այդ համատեքստում ինչպես ամբողջ աշխարհում, Ստամբուլի հայոց պատրիարքարանում էլ ապրիլի 24-ին օսմանյան հայերի հիշատակին պատարագ է մատուցվելու:
Ինչպես նախորդ տարի ասած Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Հայաստանն ու Թուրքիան միասին հարգեն օսմանյան հայերի հիշատակը, դա ավելի իմաստալից կլինի:
Պատմությունը չպետք է քաղաքական գործիք լինի: Մենք հավատում ենք այդ հասուն մտածելակերպին:
Հրանտ Դինքի մահվան տարելիցին իմ ուղերձում ասածի պես, հնարավոր է՝ հին ժողովուրդները հասնեն միմյանց հասկանալու եւ միասին ապագային նայելու հասունության:
Այսօր էր առանց տառապանքների խտրականության 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձություններում մահացածներին հարգանքով ենք հիշում:
Մյուս կողմից, մեր տառապանքները թեթեւացնելու համար մահացածներին հիշատակելու չափ հավատում ենք, որ կարեւոր է առերեսվել անցյալի հետ:
Ամեն ինչ մեկ բառով արտահայտել, պատասխանատվությունն ընդհանրացման ճանապարհով միայն թուրք ազգի վրա բարդել, նույնիսկ ատելության խոսքեր ավելացնելը՝ խնդրահարույց է թե խղճի, թե իրավական տեսանկյունից:
Հարյուր տարի առաջ թուրք եւ մուսուլման օսմանցի քաղաքացիների տեղահանության եւ կոտորածի խորը հետքերն այսօր էլ նրանց հիշողություններում է:
Այս իրականությունը անտեսել, ցավերի միջեւ խտրականություն դնել, չի կարող ընդունելի լինել թե խղճի եւ պատմության տեսանկյունից:
Այս համատեքստում օսմանյան բոլոր քաղաքացիների հիշողությանն ու խղճին հարգանք ցուցաբերելը, նրանց ձայնին ականջ դնելն անհրաժեշտ է:
Թուրքիան կարեւոր դրական քայլեր է անում բոլոր տեսակետները ազատորեն արտահայտելու, ազատորեն քննարկելու, ամեն տեսակ փաստաթղթի եւ փաստի հետաքննության համար մթնոլորտ ստեղծելու եւ համատեղ ապագա կառուցելու ուղղությամբ:
Որպես 100 տարի առաջ ուրախության եւ տխրության մեջ նույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովուրդների թոռներ, մեզ վրա ընկած համատեղ պատասխանատվությունն է՝ վիրակապել հարյուրամյա վերքերը եւ նորից ստեղծել մարդկային կապեր:
Թուրքիան չի անտեսի այդ պատասխանատվությունը եւ շարունակելու է ձեռքից եկածն անել բարեկամության եւ խաղաղության համար»,-նշվել է Դավութօղլուի ուղերձի մեջ:

Премьер-министр Турции Ахмет Давудоглу выступил с посланием к армянам в связи с 1915 г.
Как сообщает Milliyet, в послании премьер-министра Турции отмечается, что в последние годы Османской империи представители разных наций и религий, веками проживавших бок о бок, претерпели большие страдания.
Мы, как внуки принадлежащих к разным этническим и религиозным группам лиц, которые в годы Первой мировой войны перенесли эти муки, вспоминаем происшедшее, воздаем дань уважения умершим османским армянам и соболезнуем их внукам.
Стать на защиту памяти османских армян и их культурного наследия – человеческая обязанность Турции.
В этом контексте как во всем мире, так и в Армянском патриархате Стамбула 24 апреля пройдет литургия в память об османских армянах.
Как сказал в прошлом году Реджеп тайип Эрдоган, Армения и Турция должны вместе воздать должное памяти османских армян, это будет наполнено большим смыслом.
История не должна быть политическим орудием. Мы верим этому зрелому мышлению.
В моем послании в связи с годовщиной смерти Гранта Динка  отмечалось, что старые народы должны понять друг друга и иметь зрелость вместе смотреть в будущее.
И сегодня мы без дискриминации воздаем дань уважения погибшим во время событий 100 лет назад.
С другой стороны, для облегчения наших страданий верим, что необходимо стать лицом к лицу с прошлым.
Выражая все одним словом, возлагать всю вину на турецкий народ путем обобщения, даже добавлять слова ненависти – спорно как с точки зрении совести, так и правовой.
Глубокие следы депортации и резни, имевшие место сто лет назад, и по сей день в памяти турок и османцев-мусульман.
Игнорировать эту реальность, ставить разницу между болью, не может быть приемлемо ни с точки зрения совести, ни истории.
В этом контексте необходимо выражение уважения памяти и совести всех османских граждан, прислушаться к их голосу.
Турция предпринимает важные положительные шаги в направлении свободного выражения точек зрения, свободного обсуждения, создания атмосферы для обсуждения документов и фактов и строительства  совместного будущего.
Как внуки двух народов, разделивших сто лет назад радость и печаль одной судьбы, наша совместная обязанность – повязать столетние раны и вновь создать человеческие связи.
Турция не будет игнорировать эту ответственность и продолжит делать все возможное для дружбы и мира.