Սերբիայի խորհրդարանի իշխող կոալիցիայի պատգամավոր Ալեքսանդար Չոտրիչը սերբական «Երեկոյան լուրեր» պարբերականում Հայոց ցեղասպանության մասին հոդված է հրապարակել: Չոտրիչը նաեւ գլխավորում է Հայաստանի հետ Սերբիայի խորհրդարանի բարեկամության խմբի ղեկավարն է: Հոդվածում, մասնավորապես, նշված է.
«1915-23 թվականների հանցագործությունների ընթացքում շուրջ երկու միլիոն հայերի վտարեցին սեփական տներից: Հարյուր հազարավոր անմեղ մարդիկ՝ տղամարդ, կին եւ երեխա, սպանվեցին: Այսպիսով, հայերին ոչնչացրեցին մի հողից, որտեղ նրանք ապրում էին ավելի քան 2.5 հազար տարի:
Երեւանում «Ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» ֆորում է կայանալու: Ես հրավիրված եմ, որպեսզի Խորհրդարանի անունից ներկա լինեմ եւ հանդես գամ «Խորհրդարանականները՝ ընդդեմ ցեղասպանություն հանցագործության» թեմայով ելույթով:
Սերբ ժողովուրդը նույնպես ցեղասպանության զոհ է դարձել, որը 1941-45թ.թ. սանձազերծել են ուստաշների նացիստական իշխանությունները Խորվաթիայի Անկախ Պետության տարածքում: Հարյուր հազարավոր սերբեր սպանվեցին այն տարածքում, որը վերահսկում էր ուստաշների ռեժիմը (նացիստների խամաճիկային ռեժիմը - խմբ.):
Հայերի դեմ Օսմանյան կայսրության իրականացրած մեծագույն հանցագործությունն իրականացվեց սիրիական անապատով մահվան երթերի միջոցով, որի ընթացքում շատերը մահացան ծարավից եւ հյուծվելուց: Բացի այդ, նաեւ հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության ցեղասպանություն է իրականացվել: Հայկական աղբյուրների համաձայն, ոչնչացվել է 66 քաղաք, 25 հազար գյուղ, 2.350 քրիստոնեական եկեղեցի եւ շուրջ 1.500 դպրոց:
Հայերի ոչնչացման փաստերը քողարկելու հետեւանքով տասնամյակներ շարունակ ցեղասպանության մասին քիչ բան էր հայտնի: Դա էլ Ադոլֆ Հիտլերին թույլ տվեց 1939 թվականին՝ հրեաների եւ լեհերի կոտորածներից առաջ, հայտարարել. «Այսօր ո՞վ է հիշում հայերի կոտորածը»:
Կարծում եմ՝ հայերի դեմ սարսափելի հանցագործության 100-րդ տարելիցը նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորման, սահմանների բացման եւ հայ ու թուրք ժողովուրդների միջեւ նոր կամուրջ ստեղծելու հնարավորություն է»:

Serbia’s Parliament ruling coalition MP Aleksandar Cotric wrote an article on Armenian Genocide in the Serbian newspaper Vecernje Novosti.
The article reads, in part:
“In the course of the crimes perpetrated in 1915-23, about two million Armenians were kicked out of their houses. Hundred thousands of innocent men, women and children were killed. According to the Armenian sources, the number of the victims even reached 1.5 million. This way the presence of Armenians was eliminated from the land where they used to live over 2.5 thousand years.
The global forum “Against the Crime of Genocide” will be held in Yerevan. I’m invited to represent the Serbian Skupshtina and speak on the topic of parliamentarians against the crime of Genocide.
Serb people also fell victim to the genocide perpetrated by the Ustashe on the territory of the Independent State of Croatia in 1941-45. Hundreds of thousands Serbs were killed on the territory which was controlled by the Ustashe regime. To everyone’s shame, post-war authorities of communist Yugoslavia neither recognized that genocide nor informed the names of the victims.
The Ottoman Empire leadership (ally of Germany and Austria-Hungary) perpetrated the great crime against the Armenians by the death march through the Syrian Desert, where many people died from thirst and exhaustion. Turks also committed a Genocide over the cultural heritage of Armenian people: according to the Armenian sources, 66 cities, 25 thousand villages, 2350 thousand Christian churches and about 1500 schools had been destroyed.
Because of the systematic suppression of the facts about the deaths of the Armenians, for decades little had been known about the Armenian Genocide. This allowed Adolf Hitler to state in 1939, before the beginning of Jews’ and Polacks’ exterminations: “Who, after all, speaks today of the annihilation of the Armenians?”
I think the 100th anniversary of the terrible crime against the Armenians is also a chance of normalizing the diplomatic relations of Armenia and Turkey, opening of the border and building a bridge for the new relations between the Armenians and Turks.”