Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը հետաքրքիր հայտարարություն է արել Հայոց ցեղասպանության հետ կապված:
Թուրքական Haberekspres կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը հայտարարել է, թե ամեն տարի ապրիլի 24-ին Հայկական սփյուռքը մտածում է, որ ցեղասպանություն է տեղի ունեցել, բայց Թուրքիան հավատում է, որ իր պատմության մեջ նման սեւ էջ չի եղել:
«Մենք գիտակցաբար ու միտումնավոր ցեղասպանություն չենք արել: Աշխարհում հայտնի են ցեղասպանություն անողները: Ըստ ՄԱԿ-ի՝ 1915-ը չի համարվում ցեղասպանություն»,-հայտարարել է Առընչը:

Turkish Deputy Prime Minister Bulent Arinc made a rather interesting statement in connection with the Armenian Genocide.
Arinc said that every year on April 24, the Armenian diaspora thinks that genocide had occurred, whereas Turkey believes that there was no such black chapter in its history, reported Haberekspres website of Turkey.
“We [i.e. the Turks] have not knowingly and deliberately committed genocide; those who committed genocide are known to the world,” Bulent Arinc stated, and added: “According to the UN, 1915 is not considered to be genocide.”