Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար Շուշիի ազատագրումը կենսական ճանապարհի բացում էր, որի շնորհիվ սկսվեցին մեր հաղթանակները։ Այս մասին մայիսի 8-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը։
Նրա խոսքով՝ Ազգային արխիվում Շուշիի ազատագրման մասին փաստաթղթեր չկան։ Դրանք ռազմական արխիվներ են, եր բոլոր փաստաթղթերը պահվում են ՀՀ ՊՆ-ի եւ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի արխիվներում։  «Պետք է լավ պահպանենք այդ իրադարձությունը փաստող առկա բոլոր փաստաթղթերը»,- ընդգծեց Ամատունի Վիրաբյանը՝ հավելելով, որ Շուշիի ազատագրումից հետո դադարեց Ստեփանակերտի ռմբակոծումը։ «Դա դարձավ մեր հաղթանակների սկիզբը, որոնք շարունակվեցին մինչեւ 1994թ.։ Շուշիի ազատագրումը մեզ համար ուներ նույն նշանակությունը, ինչ Մոսկվայի ճակատամարտը ԽՍՀՄ-ի համար»,- ասաց Վիրաբյանը։
Մայիսի 8-ին լրանում է ադրբեջանական զինված խմբավորումներից  ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունեցող Շուշի քաղաքի ազատագրման 23-րդ տարեդարձը։

Для населения Нагорного Карабаха освобождение Шуши было открытием пути жизни, благодаря этому начались наши победы. Об этом на пресс-конференции 8 мая заявил директор Национального архива Министерства территориального управления и чрезвычайных ситуаций Армении Аматуни Вирабян.
По его словам, в Национальном архиве нет документов об освобождении Шуши: это военные архивы, и все документы хранятся в архивах Министерства обороны Армении и Армии обороны НКР. «Нужно хорошо сохранять все существующие документы, свидетельствующие об этом событии», - подчеркнул Аматуни Вирабян. Освобождением Шуши, продолжил он, прекратилась бомбардировка Степанакерта. «Это стало началом наших побед, которые продолжились до 1994 года. Освобождение Шуши имело для нас такое же значение, что и битва под Москвой для Советского Союза», - добавил Аматуни Вирабян.
8 мая исполняется 23 года уникальной операции по освобождению стратегического города Шуши от азербайджанских вооруженных формирований.