Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով ամերիկյան նախկին լրագրող Լու Ուրենեկը Մեն նահանգում «Մեծ կրակ» անվանումով նոր գիրք է հրատարակել, որը ներկայացնում է սպանություններից եւ տեղահանություններից գրեթե 10 տարի անց տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Ըստ MPBN կայքի, գիրքը պատմում է մի ամերիկացու ջանքերի մասին, որը, հնարավոր է, 250 հազար մարդու՝ հայերի եւ հույների կյանք է խլել:
Լու Ուրենեկը նշել է. «Զմյուռնիան Օսմանյան կայսրության հարուստ, զարգացած եւ կոսմոպոլիտ քաղաք էր Թուրքիայի արեւմուտքում՝ Էգեյան ծովի ափին, շուրջ կես միլիոն բնակչությամբ: Պատմությունը տեղի է ունենում 1922 թվականին՝ կրոնական հողի վրա 10-ամյա զտումների ավարտին: Հայոց ցեղասպանությունը դրա մասն էր: 1922 թվականի սեպտեմբերին թուրքական ազգայնական բանակը մտավ Զմյուռնիա, հրդեհեց քաղաքը եւ սկսեց կոտորել քրիստոնյա բնակիչներին: Զմյուռնիան հիմնականում քրիստոնյա քաղաք էր: Այնտեղ տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչներ էին բնակվում՝ քրիստոնյա հայեր, հույներ, հրեաներ, թուրքեր, եվրոպացիներ, բայց այն հիմնականում քրիստոնյա քաղաք էր: Սպանդ սկսվեց, որը հանգեցրեց սարսափելի մարդասիրական իրավիճակի: Մարդիկ սովահար էին, առանց ջրի, հիվանդությունները թեւածում էին քաղաքում: Թուրքական բանակը տղամարդկանց առանձնացրեց կանանցից եւ տղամարդկանց ուղարկեց երթի Թուրքիայի ներսում, ինչը չէր տարբերվում այն ամենից, ինչ 1915 եւ 1915 թվականների տեղահանությունների ժամանակ տեղի ունեցավ հայերի հետ»:
Գրքի հեղինակը նաեւ հավելել է. «Այդ ժամանակ մեծ գերտերությունները, հիմնականում՝ ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Իտալիան, ռազմանավեր ունեին նավահանգստում, բայց բոլորն էլ որոշեցին չմիջամտել: Եվ այդ պահին հրաշքով օգնության հասավ Նյու Յորք նահանգի հյուսիսային հատվածի փոքրիկ մի քաղաքից հոգեւորական, ով աննշան պաշտոն ուներ Զմյուռնիայի Պատանեկան քրիստոնեական ասոցիացիայում: Նա ձգտում էր ինչ-որ բան անել՝ տառապող մարդկանց փրկելու համար: Նրա անունն էր Ասա Ջենինգս: Նա որոշակի քայլեր ձեռնարկեց, ինչը հանգեցրեց 250 հազար մարդկանց տարհանման: Նախ նա կաշառք տվեց իտալական նավի կապիտանին, եւ նա կարողացավ քաղաքից 2.000 մարդ դուրս բերել: Որոշ ժամանակ անց նա 50 նավից բաղկացած նավատորմ բերեց: Նա կարողացավ Զմյուռնիայից առնվազն 250 հազար մարդու փրկել, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կմեռնեին»:

On occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the former Maine journalist Lou Ureneck published a new book about the events that happened after almost a decade of killings and dislocations.
The book is called "The Great Fire," and details the efforts of an American who may have saved a quarter of a million lives, MPBN reports.
According to Ureneck, "Smyrna was the richest, most sophisticated and most cosmopolitan city of the Ottoman Empire, a city of about a half-a-million people on the Aegean coast, the west coast of Turkey. The story takes place in 1922, which is the conclusion of 10 years of religious cleansing. The Armenian Genocide fits into that. In September of 1922, the Turkish nationalist Army entered Smyrna, set it on fire, and began a slaughter of its Christian residents. Smyrna was principally a Christian city. Many different peoples lived there: Greek Christians, Armenian Christians, Jews, Turks, Europeans, but it was predominantly a Christian city and a Greek Christian city. So a slaughter was commenced and a terrible humanitarian situation developed. People were starving, they were without water, disease was rampant in the city. The Turkish Army separated men from women and they were marching the men into the interior of Turkey, not unlike what had happened in 1915 and 1916 to the Armenians during those deportations.՞
The author of the book also said: “ The great powers at the time, principally the United States, Britain, France, and Italy, all had warships in the harbor, but they all elected not to get involved. And, at that point, miraculously really, a minister, a small town minister from upstate New York who had a minor job with the YMCA in Smyrna, came forward. He felt moved to do something to save the people who he was watching suffer: Asa Jennings. And he set in motion a series of events that ended with the evacuation of a quarter million people. He first paid a bribe to an Italian ship captain and he was able to transport 2,000 people out of the city. And, I don't want to give too much of the story away, but in time, he came to lead a flotilla of 50 ships. He was able to rescue at least a quarter of a million people from the city of Smyrna, who otherwise probably would have died."