Մայիսի 24-ի երեկոյան սակրավորները պայթեցրել են շուտեփուկ սարքը, որը հայտնաբերվել է ԱՄՆ Կապիտոլիումի շենքի մոտ: Ինչպես հաղորդում է foxnews.com-ը, մեկ մարդ ձերբակալվել է:,
Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ հազարավոր մարդիկ ուղեւորվում էին Կապիտոլիումի արեւմտյան ճակատ՝ ներկա լինելու Հիշողության օրվան նվիրված ամենամյա համերգին:
Տեղի ժամանակով երեկոյան ժամը 5-ին ոստիկանական պարեկային ծառայության աշխատակիցները «կասկածելի մեքենա» են նկատել, որը կայանված է եղել Կապիտոլիումի արեւմտյան մասում: Հետագա հետաքննությունը ցույց է տվել, որ մեքենայում, որից ուժեղ բենզինի հոտ է եկել, շուտեփուկ է գտնվում:
Սակրավորներ են կանչել մեքենայի մոտ: Ոստիկանությունը փակել է շենքին հարակից փողոցները: Շուտեփուկը դուրս է բերվել մեքենայից եւ պայթեցվել:
«Քննիչները հաշվարկել են, որ շուտեփուկը կարող է օգտագործվել որպես իրական պայթուցիկ սարք»,-հայտնել են անվտանգության ծառայությունից: Բանն այն է, ԱՄՆ-ում վերջին մի քանի ահաբեկչությունները կատարվել են շուտեփուկների կիրառմամբ, մասնավորապես 2013-ին Բոսթոնի մարաթոնի ժամանակ Ցարնաեւ եղբայրների կողմից հարձակման ժամանակ, երբ մահացել էր 3, վիրավորվել 260 մարդ:

Вечером 24 мая саперы взорвали скороварку, которая была найдена в автомобиле возле здания Капитолия США. Как сообщает foxnews.com, один человек был арестован.
Инцидент произошел, когда тысячи людей направлялись к Западному фронту Капитолия на ежегодный концерт, посвященный Дню памяти.
Около 5 часов вечера по местному времени полицейский патруль заметил «подозрительный автомобиль», припаркованный в западной части Капитолия. Дальнейшее расследование показало, что в автомобиле, из которого исходил заметный запах бензина, находится скороварка.
К машине были вызваны саперы. Полиция перекрыла улицы возле здания. Скороварка была изъята из машины и взорвана приблизительно в 7:45 вечера.
«Следователи посчитали, что скороварка может быть использована в качестве реального взрывного устройства», - сообщили Fox News в службе безопасности, передает «Российская газета». Дело в том, что скороварки использовались в последних нескольких терактах в США, в частности, во время нападения, устроенного братьями Царнаевыми в 2013 году во время Бостонского марафона, когда погибли три человека и были ранены 260.