Հայաստանը Կիպրոսի ամենակարեւոր գործընկերներից մեկն է։ Այս մասին մայիսի 27-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսը։
Նախարարի խոսքով՝ Կիպրոսը կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը։ Նա հիշեցրեց, որ մի քանի շաբաթ առաջ Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ Հայաստան էր այցելել։ «Գալով այստեղ՝ նա հաստատեց ամենաբարբարոսական արարքի զոհերի հիշատակը հարգելու մեր պատրաստակամությունը»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դա կոչ էր առ այն, որպեսզի նման բան այլեւս չկրկնվի։
«Կիպրոսն ու Հայաստանը հակված են հարգել մարդու իրավունքները»,- ասաց նախարարը եւ հաստատեց իր երկրի երախտագիտությունը Կիպրոսի խնդրի հարցում Հայաստանի դիրքորոշման համար։ Նախարարը ընդգծեց կղզու վերամիավորման եւ պատմական արդարության վերականգնման անհրաժեշտությունը։

Армения является одним из самых важных партнеров Кипра. Об этом заявил министр обороны Кипра Христофорос Фокаидес на пресс-конференции 27 мая в Ереване.
По его словам, правительства Кипра придает важность дальнейшему развитию отношений с Арменией. Министр напомнил, что несколько недель назад президент Кипра был в Армении для участия в мероприятиях в связи со 100-летием Геноцида армян. «Находясь здесь, он подтвердил нашу готовность хранить память о жертвах самого варварского деяния», - отметил министр, добавив, что это был призыв, дабы подобное не повторилось и напоминание о недопустимости содействия подобным действиям.
«Кипр и Армения привержены соблюдению прав человека», - заявил министр. Он подтвердил благодарность кипрской стороны Армении за позицию по кипрской проблеме. Министр подчеркнул необходимость устранения исторической несправедливости и воссоединения острова.