Հայաստանը Կիպրոսի ամենակարեւոր գործընկերներից մեկն է։ Այս մասին մայիսի 27-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսը։
Նախարարի խոսքով՝ Կիպրոսը կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը։ Նա հիշեցրեց, որ մի քանի շաբաթ առաջ Կիպրոսի նախագահը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ Հայաստան էր այցելել։ «Գալով այստեղ՝ նա հաստատեց ամենաբարբարոսական արարքի զոհերի հիշատակը հարգելու մեր պատրաստակամությունը»,- նշեց նախարարը՝ հավելելով, որ դա կոչ էր առ այն, որպեսզի նման բան այլեւս չկրկնվի։
«Կիպրոսն ու Հայաստանը հակված են հարգել մարդու իրավունքները»,- ասաց նախարարը եւ հաստատեց իր երկրի երախտագիտությունը Կիպրոսի խնդրի հարցում Հայաստանի դիրքորոշման համար։ Նախարարը ընդգծեց կղզու վերամիավորման եւ պատմական արդարության վերականգնման անհրաժեշտությունը։

YEREVAN. – Armenia is one the most important partners for Cyprus, Defense Minister Christoforos Fokaides told reporters in Yerevan.
The government of Cyprus attaches importance to further development of relations with Armenia. The Minister recalled the visit of the President of Cyprus to Armenia on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“During his stay, he confirmed our readiness to cherish the memory of the victims of this barbaric act,” Fokaides said, adding that this was a call to exclude repetition of such events.
“Cyprus and Armenia are committed to human rights,” the Minister said,
He once again thanked Armenia for a position on the Cyprus problem. The Minister stressed the need to address historical injustices and the need of reunification of the island.