«Հայ-վրացական հարաբերություններն այնքան կենսական նշանակություն ունեն հայերի համար, որ ԱՊՀ-ի քաղաքական դաշտում Վրաստանի լինել կամ չլինելը Հայաստանի համար էական նշանակություն չի կարող ունենալ։ Հայ-վրացական համագործակցության դաշտում Վրաստանի ԱՊՀ-ից դուրս գալը որեւ լուրջ փոփոխություն չի մտցնի։ Հայաստանը ընդամենը ԱՊՀ-ի հետ կկորցնի իր սահմանը»,- այս մասին «Ուրբաթ» ակումբում հայ-վրացական թեմայով մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է վրացագետ Հայկազուն Ալվրցյանը։
Ըստ նրա, Վրաստանը պատրաստ է ԱՊՀ անդամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերություններ պահպանել ու պայմանագրեր կնքել մի շարք հարցերում, քանի որ չլինելով ԱՊՀ անդամ՝ իրավունք ունի օգտվելու ԱՊՀ անդամ երկրների միջեւ կնքված 113 պայմանագրերի մոտ 75-ից, որոնց մեջ են մտնում առեւտուրը, տնտեսությունը, ավիացիոն անվտանգությունը, տեխնիկական համագործակցությունը և այլն։
«Վրաստանը կորցրել է իր երբեմնի նշանակությունը Արեւմուտքի եւ ԱՄՆ-ի համար, ավելացրել է իր անկայունության տոկոսը, այդ պատճառով էլ վերանայելով իր գերակա ծրագրերը, փորձում է Հայաստանի հետ տնտեսական, առեւտրային, հեռահաղորդակցային հարաբերություններ հաստատել»,- ասել է վրացագետը։

“Georgia’s presence in CIS is of no vital importance for Armenian-Georgian relations, just as its withdrawal from CIS makes no significant change. Armenia will no more have a border with CIS state,” Georgian affairs expert Haykazun Alvrtsyan told the journalists at the press conference on Armenian-Georgian issues.
He considers that Georgia is ready to maintain bilateral relations with CIS member-states and conclude a number of treaties. Seceding from CIS, it remains a party to 75 (out of 113) multilateral agreements within CIS framework, including those on economy, commerce, aviation security and technical cooperation.
“Georgia is no longer significant for the West and U.S. The country increased its instability rate and reconsidering priority programs, tries to maintain cooperation with Armenia in economic, commerce and communication fields,” Alvrtsyan concluded.