ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հույս ունեն մինչեւ տարվա վերջ կազմակերպել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահնեռրի հերթական հանդիպումը։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Հույս ունենք, որ նախագահները այս տարի կհանդիպեն։ Հանդիպումներն անհրաժեշտ են, որպեսզի կարողանանք ունենալ այն գործընթացը, որը կտանի դեպի բանակցված կարգավորում»,– ասաց Ուորլիքը։
Ամերիկացի համանախագահի խոսքով` դեռեւս քննարկվում են կարգավորման սկզբունքները եւ տարրերը, սակայն կողմերը դեռ չեն հասել քարտեզներով բանակցային սեղանի շուրջ նստելու փուլին։
«Սրանք հարցեր են, որոնք պետք է, քննարկեն նախագահները։ Մենք դեռ չենք հասել այն մակարդակին, որտեղ բանակցային սեղանի շուրջ կնստենք քարտեզներով։ Նախագահներն այժմ քննարկում են կարգավորման սկզբունքները եւ տարրերը, եւ հույսով եմ, որ կհասնենք այն մակարդակին, երբ բոլոր այս հարցերը կկարողանանք մանրամասն եւ սիստեմատիկ քննարկել»,– ասաց Ուորլիքը։

YEREVAN. – The OSCE Minsk Group Co-Chair hopes the presidents of Armenia and Azerbaijan will meet later this year, Co-Chair from U.S. James Warlick said during a press conference in Yerevan.
“One of the reasons that we are bringing the presidents together, and we hope that they will meet later this year, is that we can have a process that leads to negotiated settlement,” the diplomat said.
Mr. Warlick noted that the co-chairs are discussing principles and elements of the settlement, but they had not “got into the level of detail when sitting down with maps.
“The presidents are talking about principles and elements that will make up the settlement, and I hope we can get to the point of sitting at negotiation table and working through many of these issues systematically,” he added.