ԱՄՆ նախագահի մամուլի խոսնակ Ջոշ Էռնսթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ եւ ՌԴ նախագահները պահպանում են աշխատանքային հարաբերություններ եւ մի շարք ոլորտներում արդյունավետ համագործակցում են։ Դրա օրինակն է Իրանի միջուկային ծրագրի հարցով ձեռք բերած համաձայնությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Նախագահ Օբաման նախկինում, առիթից օգտվելով, Պուտինի հետ իր հարաբերությունները որակել է որպես աշխատանքային եւ նշել է, որ իրենք կարող են ուղղակի շփվել նաեւ այն հարցերի շուրջ, որոնցում տարակարծիք են»,- ասել է Էռնսթը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը։
Նշենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը կարող է շատ լավ հարաբերություններ ունենալ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ նշել էր, որ ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահները վատ հարաբերությունների մեջ են։

Пресс-секретарь президента США Джош Эрнест заявил, что президенты США и России имеют рабочие отношения и в ряде областей эффективно координируют свои усилия, один из последних примеров этого — соглашение по иранской ядерной проблеме, сообщает РИА Новости.
«Президент Обама раньше, пользуясь разными случаями, описывал свои отношения с президентом Путиным как рабочие, и он отмечал, что они могут говорить напрямую, в том числе по вопросам, в которых существуют разногласия», — сказал Эрнест, отвечая на просьбу прокомментировать заявление кандидата в президенты США бизнесмена Дональда Трампа.
Ранее в четверг кандидат от республиканской партии Дональд Трамп заявил, что отлично бы поладил с президентом России Владимиром Путиным, а также заявил о плохих взаимоотношениях между президентами России и США.