ԱՄՆ նախագահի մամուլի խոսնակ Ջոշ Էռնսթը հայտարարել է, որ ԱՄՆ եւ ՌԴ նախագահները պահպանում են աշխատանքային հարաբերություններ եւ մի շարք ոլորտներում արդյունավետ համագործակցում են։ Դրա օրինակն է Իրանի միջուկային ծրագրի հարցով ձեռք բերած համաձայնությունը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Նախագահ Օբաման նախկինում, առիթից օգտվելով, Պուտինի հետ իր հարաբերությունները որակել է որպես աշխատանքային եւ նշել է, որ իրենք կարող են ուղղակի շփվել նաեւ այն հարցերի շուրջ, որոնցում տարակարծիք են»,- ասել է Էռնսթը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունը։
Նշենք, որ նախօրեին ԱՄՆ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ինքը կարող է շատ լավ հարաբերություններ ունենալ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ նշել էր, որ ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահները վատ հարաբերությունների մեջ են։

U.S. and Russia presidents have “business like” relations and they can effectively coordinate their efforts, for example on the Iranian deal, spokesperson for the White House Josh Earnest said during a briefing on Thursday.
President Obama referred to his relations with President Putin as “business like” and indicated the ability and willingness on the part of president Putin to peak bluntly, and this includes areas of difference, Earnest said when asked to comment on the recent remarks by businessman Donald Trump.
Earlier Trump said the presidents of U.S. and Russia hate each other and added he “Iwould just get along very well with Vladimir Putin.”