Նույնասեռ ամուսնությունները պետք է թույլատրվեն՝ ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Քրիստոֆ Գրաբենվարտերը՝ պատասխանելով հարցին, թե Երեւանում կայացած հանդիպումների ընթացքում ինչ համաձայնության են եկել Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի հետ միասեռ ամուսնություններին վերաբերող հոդվածների շուրջ:
«Մեր մեկնաբանությունը որեւէ կերպ ուղղված չի եղել ընտանիքի պաշտպանության կամ ամուսնության իրավունքների սահմանափակմանը: Դա պարզապես տեղեկատվություն է Հայաստանի իշխանություններին, որ ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ նույնասեռ ամուսնությունները պետք է թույլատրվեն: Այս պահին դա է եվրոպական ստանդարտը: Այս շրջանակներում պետք է մեր առաջարկությունը դիտարկել»,-ասաց հանձնաժողովի անդամը:
Նշենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովն ավելի վաղ իր առաջարկություններում նշել էր, որ Սահմանադրության նոր նախագծի 34-րդ եւ 15-րդ հոդվածները չպետք է ընկալվեն՝ որպես միասեռ ամուսնությունների արգելք:

Однополые браки должны быть разрешены, по мнению Европейского суда по правам человека. Об этом на встрече с журналистами 25 августа в Ереване заявил член Венецианской комиссии Кристоф Грабенвартер в ответ на вопрос о том, пришли ли они к согласию с членами комиссии по конституционным реформам в Армении в ходе встреч в Ереване по поводу статей, касающихся однополых браков.
«Наш комментарий никоим образом не был направлен на ограничение защиты семьи или брачных прав. Это просто информация для властей Армении, что, по мнению Европейского суда по правам человека, однополые браки должны быть разрешены. В настоящее время таков европейский стандарт. В этих рамках следует рассматривать наше предложение»,– сказал он.
Ранее Венецианская комиссия в своих предложениях отметила, что статьи 34 и 15 проекта конституционных изменений в Армении не должны восприниматься как запрет однополых браков.