Նույնասեռ ամուսնությունները պետք է թույլատրվեն՝ ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Վենետիկի հանձնաժողովի անդամ Քրիստոֆ Գրաբենվարտերը՝ պատասխանելով հարցին, թե Երեւանում կայացած հանդիպումների ընթացքում ինչ համաձայնության են եկել Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի հետ միասեռ ամուսնություններին վերաբերող հոդվածների շուրջ:
«Մեր մեկնաբանությունը որեւէ կերպ ուղղված չի եղել ընտանիքի պաշտպանության կամ ամուսնության իրավունքների սահմանափակմանը: Դա պարզապես տեղեկատվություն է Հայաստանի իշխանություններին, որ ըստ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ նույնասեռ ամուսնությունները պետք է թույլատրվեն: Այս պահին դա է եվրոպական ստանդարտը: Այս շրջանակներում պետք է մեր առաջարկությունը դիտարկել»,-ասաց հանձնաժողովի անդամը:
Նշենք, որ Վենետիկի հանձնաժողովն ավելի վաղ իր առաջարկություններում նշել էր, որ Սահմանադրության նոր նախագծի 34-րդ եւ 15-րդ հոդվածները չպետք է ընկալվեն՝ որպես միասեռ ամուսնությունների արգելք:

YEREVAN. – Pursuant to the European Court of Human Rights, same-sex marriages should be allowed.
Christoph Grabenwarter, an Austrian member of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), noted the above-said at a press conference on Tuesday in capital city Yerevan.
He noted this responding to the query on which agreements the Venice Commission has reached—during its talks in Yerevan—with the Specialized Committee on Constitutional Reforms, and regarding the new draft Constitution’s articles with respect to gay marriage.
“Our [respective] comment was not directed in any way at protection of the family, or curtailing of marriage rights,” said Grabenwarter. “It is just information to the Armenian authorities that, pursuant to European Court of Human Rights, same-sex marriages should be allowed; this is the European standard at the moment. Our recommendation should be considered within this framework.”
The Venice Commission had earlier recommended that Articles 15 and 34 of the new draft Constitution of Armenia should not be perceived as a ban on gay marriage.