Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներն ասել են, որ պատվեր են կատարում, իսկ պատվիրատուն Հայաստանն է, եւ դա պետք է նկատի ունենալ։ Այդ մասին օգոստոսի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը՝ Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպումից հետո։
Նրա խոսքով, Վենետիկի հանձնաժողովն ընդամենը խորհրդատվական մարմին է։ «Նրանք ասում են, թե ցանկացած հարցում պետք է հաշվի առնել տվյալ երկրի, ժողովրդի քաղաքական արժեքները, այսինքն՝ որոշողը մենք ենք»,- ասել է Հակոբյանը։
Հարցին, թե որքանով է սահմանադրական բարեփոխումների ներկայացված նախագիծը բավարարում «Ժառանգություն» կուսակցությանը, պատգամավորը պատասխանել է, թե վարչությունում դեռ չեն քննարկել այդ հարցը։ «Ես կարող եմ իմ սեփական կարծիքն ասել։ Մենք ներկայացրել ենք երեք հարց՝ անցում համամասնական ընտրակարգին, խորհրդարանական ընդդիմությանը լծակների տրամադրում եւ արտահերթ ընտրությունների անցկացում։ Ըստ էության, երկու հարցն ընդգրկված են նախագծում»,- ասել է Հակոբյանը։ Նա չշտապեց «այո» կամ «ոչ» ասել նախագծին, քանի որ, իր կարծիքով, դա ինքնանպատակ չպետք է լինի։
Արդյոք կուսակցությունը պատրաստ է մասնակցել Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը, եթե հրավեր լինի, հարցին էլ Հակոբյանը պատասխանեց. «Չեմ կարող ասել, դա պետք է որոշի վարչությունը։ Մենք այդ հարցը կտանք կուսակցության ղեկավարին»։

YEREVAN. – Members of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) have said they are carrying out orders, but the client is Armenia, and this should be kept in mind.
Head of the opposition Heritage Party National Assembly Faction, Ruben Hakobyan, told the aforesaid to reporters following Tuesday’s talks—in capital city Yerevan—with visiting members of the Venice Commission.
In his words, this commission is a mere advisory body.
“They say the political values of the given country, people, should be taken into account in any matter,” noted Hakobyan. “That is, we are the ones to decide.”
To the query on to what extent the proposed draft constitutional reform satisfies Heritage, the opposition party MP responded that Heritage’s board has not yet discussed this matter.
“[But] I can say my own view,” added Ruben Hakobyan. “We [i.e. the Heritage Party] have submitted three matters: [Making a] transition to a proportional electoral system, providing leverage to the parliamentary opposition, and holding snap elections.