Կառավարման համակարգի արդյունավետությունը կախված է նաեւ դրա կիրառումից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար, ՀՀԿ պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանում որքանո՞վ արդյունավետ կգործի կառավարման խորհրդարանական ձեւը:
«Եթե մեզ հաջողվի պրոֆեսիոնալ խորհրդարան ձեւավորել՝ կայացած քաղաքական ուժերով եւ լուրջ կենսագրությամբ քաղաքական գործիչներով, բնականաբար, կառավարման խորհրդարանական ձեւը կարող է իսկապես արդյունավետ մոդել դառնալ մեր երկրի համար»,- ասաց Արտակ Զաքարյանը:
Նկատառմանը, որ շատերն ընդգծում են Հայաստանի համար կառավարման կիսանախագահական ձեւի նպատակահարմարությունը, երկիր, որը պատերազմական վիճակում է, պատգամավորը նշեց, որ խնդիրը որոշումների կայացման գործընթացում է: «Եթե մեզ հաջողվի որոշումների ընդունման կայուն համակարգ եւ վստահ գործող մեծամասնություն ձեւավորել՝ լինի կոալիցիոն, թե մեկ ուժի կողմից ձեւավորված, այդ դեպքում, կարծում եմ, անվտանգության հարցերը լիարժեք լուծում կստանան»,- ընդգծեց Արտակ Զաքարյանը:
Նախագահական նստավայրում օգոստոսի 26-ին սկսվել են Սերժ Սարգսյանի հանդիպումները քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ սահմանադրական բարեփոխումները քննարկելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը հաստատել է բարեփոխումների նախագիծն ու ներկայացրել հանրապետության ղեկավարին: Օգոստոսի 21-ին Սերժ Սարգսյանը նախագիծն ուղարկել է Ազգային ժողով: Ակնկալվում է, որ սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը խորհրդարանի աշնանային նստաշրջանի առաջին իսկ քառօրյայում քննարկման կդրվի: Խորհրդարանի խոսնակի փոխանցմամբ, նախատեսվում է աշնան վերջին հանրաքվե անցկացնել:

YEREVAN. - The effectiveness of a system of governance also depends on its application, Artak Zakaryan, Armenia's ruling RPA party MP and chair of the Standing Committee on Foreign Relations, told Armenian News – NEWS.am, touching on the issue on how effective the parliamentary form of governnace will prove in Armenia.
“If we are able to form a professional parliament with experienced political forces and politicians with serious background, the parliamentary form of governance will apparently become an effective model for our country,” Zakaryan said.
To the wide-spread view about the expediency of the semi-presidential form of governance for Armenia as a country in war conditions, the MP responded that the whole thing is in the process of adopting decisions. “If we manage to form a stable system of adopting decisions and a majority acting confidently, whether coalitional or formed with the help of one force, I think the security issues will be fully resolved,” Zakaryan said.
Serzh Sargsyan today started holding consultations with the political forces on constitutional reforms. In this framework, the President has already met with the representatives of Prosperous Armenia, ARF and Orinats Yerkir parties.