Պետք չէ ռուսական շուկայում հեղինակազրկել հայկական ձուկը՝ երրորդ երկրներից ձուկ վերարտահանելով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը:
«Անիմաստ է: Ավելի լավ է սեփական արտադրանքն արտահանել: Այլ հարց է, որ արտասահմանյան ձկան ինքնարժեքը կարող է ավելի էժան լինել: Այս դեպքում հարկավոր է պարզապես սովորել նրանցից: Իհարկե, չի բացառվում, դա ֆինանսապես կարող է շահավետ լինել: Սակայն հեղինակությունը պետք է ավելի թանկ լինի իրեն հարգող ցանկացած ձեռներեցի համար»,- հայտարարեց Աթոյանը:
Նշենք, որ օրեր առաջ Ռոսսելխոզնադզորը սահմանափակել է նորվեգական 14 ընկերություններից ձկան մատակարարումը, այդ թվում՝ փակելով տարանցումը ԵՏՄ անդամ մյուս հանրապետություններ՝ Բելառուս, Ղազախստան եւ Հայաստան, խուսափելու համար պատժամիջոցների ցանկում հայտնված ապրանքների վերարտահանումը Ռուսաստան:
Ամեն դեպքում, ԵՏՄ մյուս պետությունների համապատասխան ծառայություններն իրավունք ունեն թույլատրել նորվեգական ձկան ներկրումը, եթե տարանցումն իրականացվելու է՝ շրջանցելով Ռուսաստանը:

Не нужно ронять престиж армянской рыбы на российском рынке реэкспортом рыбы из третьих стран. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Союза рыбоводов Армении Артур Атоян.
«Бессмысленно. Лучше экспортировать своё. Другое дело, что зарубежная рыба по себестоимости может быть дешевле нашей. Здесь нужно просто учиться у них. Конечно, не исключено, что финансово такая операция может быть выгодной. Но репутация должна быть дороже каждому уважающему себя предпринимателю», - заявил Атоян.
Отметим, несколько ней назад Россельхознадор ограничил поставки рыбы от 14 норвежских предприятий, в том числе закрыв им транзит в другие республики ЕАЭС - Беларусь, Казахстан и Армению, во избежание теневого реэкспорта санкционной продукции обратно в Россию.
Тем не менее, ветеринарные органы других республик Евразийского союза имеют право оставить разрешение на импорт норвежской рыбы, если транзит груза будет совершаться в обход России.