Պետք չէ ռուսական շուկայում հեղինակազրկել հայկական ձուկը՝ երրորդ երկրներից ձուկ վերարտահանելով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը:
«Անիմաստ է: Ավելի լավ է սեփական արտադրանքն արտահանել: Այլ հարց է, որ արտասահմանյան ձկան ինքնարժեքը կարող է ավելի էժան լինել: Այս դեպքում հարկավոր է պարզապես սովորել նրանցից: Իհարկե, չի բացառվում, դա ֆինանսապես կարող է շահավետ լինել: Սակայն հեղինակությունը պետք է ավելի թանկ լինի իրեն հարգող ցանկացած ձեռներեցի համար»,- հայտարարեց Աթոյանը:
Նշենք, որ օրեր առաջ Ռոսսելխոզնադզորը սահմանափակել է նորվեգական 14 ընկերություններից ձկան մատակարարումը, այդ թվում՝ փակելով տարանցումը ԵՏՄ անդամ մյուս հանրապետություններ՝ Բելառուս, Ղազախստան եւ Հայաստան, խուսափելու համար պատժամիջոցների ցանկում հայտնված ապրանքների վերարտահանումը Ռուսաստան:
Ամեն դեպքում, ԵՏՄ մյուս պետությունների համապատասխան ծառայություններն իրավունք ունեն թույլատրել նորվեգական ձկան ներկրումը, եթե տարանցումն իրականացվելու է՝ շրջանցելով Ռուսաստանը:

YEREVAN. - Reputation of Armenian fish in the Russian market shouldn’t dacrificed for the sake of the re-export of fish from the third countries, Arthur Atoyan, Chairman of the Union of Armenian Fish Farmers and Exporters told Armenian News – NEWS.am.
“Re-exporting is senseless. It’s better to export one’s own [product]. It’s another thing that the fish from abroad can be cheaper than ours by prime cost. Here we only need to learn from them. Of course, this kind of operation may be profitable. But the reputation must be more important to any entrepreneur respecting himself,” Atoyan said.
Several days ago, Russia’s Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) limited the delivery of fish from 14 Norwegian companies, also closing their transit to the other EEU republics – Belarus, Kazakhstan and Armenia – to avoid shadow re-exportation of sanctioned products back to Russia.
Nevertheless, the veterinary authorities of other EEU republics have the right to retain the import of the Norwegian fish, if the cargo transit is carried out circumventing Russia.